Advertisement

(08:34'te güncellendi)

Ukrayna'da savaş korkusu, Moskova Borsası'nın değerinin neredeyse 10'da birini sildi, rubleyi tüm zamanların en düşüğüne geriletti ve Rusya'nın Kırım'ı işgaline karşı mücadele vermesiyle emtia fiyatları tırmandı. Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askerlere üslerine geri dönmeleri çağrısında bulunmasının ardından Rusya borsası güne yüzde 2.5 yukarıda başlayarak, kayıplarını azalttı.

Yatırımcılar  bu sabaha kadar Rus varlıklarından kaçtı ve Moskova borsası yüzde 10.8 ile pazartesi günü 2008'deki finansal krizden bu yana en sert düşüşünü kaydediyordu. Soğuk Savaş döneminden bu yanaki en büyük jeopolitik gerilim küresel hisseleri vurdu ve buğday, petrol ve Avrupa doğalgazı gibi Rusya ve Ukrana'nın arzına bağımlı olan emtiayı sıçrattı. Ancak Putin'in askerlere "kışlalara geri dönün" çağrısı üzerine emtia düşüşe geçti, Rus hisseleri sıçradı ve ruble de değer kazandı.

Dünyanın en kötü performansa sahip olan para birimi ruble, dün Rusya merkez bankasının faizi 150 baz puan artırmasının öncesinde dolar karşısında yüzde 3'e yakın değer kaybederek 36.90 düzeyine kadar geriledi; ardından bu sabah gelen olumlu haberlerin etkisiyle, dolar karşısında yüzde 1 sıçradı. Ruble daha sonra kazançlarının bir miktarını geri vererek yüzde 0.60'a azalttı.

"Yanukoviç, Putin'den Ukrayna'Da askeri güç kullanmasını istedi"

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Elçisi Vitaly Churkin dün BM Güvenlik Konseyi toplantısında, Ukrayna'nın geçtiğimiz hafta azledilmiş olan başkanı Viktor Yanukoviç'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den Ukrayna'da askeri güç kullanmasını istediğini söyledi.

Churkin'in okuduğu metinde Yanukoviç, "Ukrayna'nın sivil savaşın eşiğinde" olduğunu ve özellikle Kırım'da halkın haklarının korunmasının, "açıkça terör ve şiddet" ile tehdit edildiğini savundu.

IMF, Kiev'e bir heyet göndermeye hazırlanıyor.


Fonların ülkeden çıkışını önlemeye çalışan Rusya Merkez Bankası, faiz artırdı ve rubleyi desteklemek için 11.65 milyar dolar harcadı.

Analistler ve yatırımcılar, Rusya'ya yönelik olumsuz algının uzun süreli olacağını söyledi.

Rublenin bu yıl yüzde 12 zayıflaması, ülkede ayrıca enflasyon korkularını da canlandırdı.

(08:34'te güncellendi)