Advertisement

(19:00'da güncellendi)

Rusya'nın Batı Rusya'da tatbikatı sonlandırdığını açıklaması üzerine küresel hisseler son bir ayın en dik düşüşünden toparlandı, tahviller geriledi ve ruble ralli yaptı.

MSCI Dünya Endeksi New York saati ile 11:13'te yüzde 1.2 yukarıda seyrederken, Rusya Micex Endeksi'nin yüzde 5.3 yükselmesiyle Rusya hisseleri ilerlemeye öncülük etti. Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 1.3 tırmanarak zirve rekoruna ulaşırken, ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvil faizi altı baz puan artarak yüzde 2.67 oldu. Stoxx Europe 600 Endeksi ise dün yüze 2.3 kayıp yaşamasının ardından bugün yüzde 2 yükseldi. Yen, 16 önemli para biriminin tamamı karşısında zayıfladı. Petrol yüzde 1.5 gerilerken, altın da yüzde 0.9 değer kaybetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'ın kontrolünü ele alma planı yapmadıklarını ve Ukrayna'ya sadece olağanüstü bir durum olması ihtimaline karşın asker gönderdiklerini söyledi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bugün Kiev'e ulaştı. ABD ve Avrupalı müttefikleri Putin üzerinde diplomatik ve ekonomik baskıyı artırmaya çalışıyor. ABD Hazine Bakanlığı Ukrayna'ya 1 milyar dolarlık yardım paketi planladığını açıkladı.

Frankfurt'ta bulunan DZ Bank AG analistlerinden Christian Reicherter, "Rusya ve Ukrayna arasındaki durumun nasıl geleşeceğini kestirmek zor, fakat piyasa şimdilik biraz rahatlamış görünüyor" dedi.

(19:00'da güncellendi)