Advertisement

Batı Teksas ve Brent petrol, Rusya ve Ukrayna arasındaki tansiyondan kaynaklı arz endişelerinin abartılmış olabileceği spekülasyonlarıyla son üç günün ilk düşüşünü yaşadı.

Vadeliler New York'ta yüzde 1 kadar gerileyerek Eylül'deki zirvesinden indi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov'un sözlerine dayandırılan Interfax'in haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Leningrad bölgesindeki askeri tatbikatları durdurarak askerleri birliklere geri çağırdı. Societe Generale SA, yatırımcıların arz endişelerinin yersiz olduğunu belirtti. Teknik göstergeler WTI'ın rallisinin sürdürülemez olduğunu gösteriyor.

"Rusya'daki olaylar biraz abartılıyor," diyen Singapur merkezli Nordea Markets'in kıdemli enerji satış müdürü Soeren Bo Duvier Nielsen, "Hala bu askeri tatbikat haberinin gerçekten kayda değer bir haber mi yoksa insanların tepki gösterdiği bir safsata mı olduğunu görmeliyiz," diye ekledi.

Nisan vadeli WTI kontratı 1.01 dolar kadar gerileyerek Nymex'te varil başına 103.91 doları buldu Singapur saatiyle 14:53'te 104.06 dolardan işlem gördü. Kontrat dün 2.3 güçlenerek 19 Eylül'den bu yana en yüksek kapanış olan 104.92 doları gördü. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 82 üstünde seyretti.

Nisan vadeli Brent kontratı yüzde 1.08 dolar azalarak Londra merkezli ICE Futures Europe'da varil başına 110.12 dolardan işlem gördü. Brent ile WTI arasında dün 6.28 dolar olan fark 6.47 dolara çıktı.