Advertisement

Asya hisseleri, yatırımcılar Kırım krizini değerlendirirken ve yarın başlayacak olan Çin'deki Ulusal Halk Meclisi yıllık toplantısından önce yükseldi.

Mitsubishi Estate Co., Tokyo'da yüzde 2.2 değer kazanırken, Asya'nın en büyük internet şirketi Tencent Holdings Ltd., yüzde 2.7 güçlendi. AGL Energy Ltd., Avustralya'nın en kalabalık eyaletinde 1.51 milyar Avustralya dolarlık enerji tesisi alımının regülatörler tarafından engellenmesiyle yüzde 2.5 zayıfladı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 kadar gerilemeden sonra Hong Kong saatiyle 14:27'de yüzde 0.2 artışla 137.01 puana çıktı. Yatırımcılar, Ukrayna topraklarında 16,000 Rus askeri olduğunu ve Rus kuvvetlerinin Ukrayna gemilerini ele geçirmekle tehdit ettiğini iddia ediyor. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov'un sözlerine dayandırılan Interfax'in haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Leningrad bölgesindeki askeri tatbikatları durdurarak askerleri birliklere geri çağırdı.

"Bunlar kesinlikle alım fırsatları," diyen Allianz Global Investors'ın şef yatırım yetkilisi Andreas Utermann, "Bu kriz muhtemelen Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasıyla sonuçlanacak ve savaş çıkmayacak. Her şey yoluna girecek," şeklinde görüş bildirdi.