Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama 2015 yılı bütçesini Kongre'ye sunarak, 1 Ekim 2014 tarihiyle başlayan ve Kasım ayında yapılacak ara seçimleri de kapsayan bir yıllık dönem için Obama kongre'den 3,9 trilyon dolarlık harcama yetkisi talep etti.

İçinde işsizlere eğitim ve çeşitli vergi indirimlerini de kapsayan 2015 yılı bütçesi, harcamaların kısılmasını savunan Cumhuriyetçiler’in talepleriyle çelişiyor.

Gayrısafi yurtiçi hasılanın  yüzde 3,1'ine denk gelen 564 milyar dolarlık açık vermesi öngörülen 2015 yılı bütçesi, GSYH'nın yüzde 3,7'sine eşit olan 649 milyarlık açığıyla 2014 bütçesinden daha iyi bir performans öngörüyor.

Başkan Obama,bütçenin sadece rakamlardan oluşmadığını aynı zamanda ülkenin değerlerini ve geleceğini yansıttığını ifade etti.

Fırsat eşitliğine büyük önem verdiğini vurgulayan Obama, politikasının dört ana başlığını, “daha iyi ücretle daha fazla iş, çalışanların iyi işlere erişimini sağlayacak şekilde iyi bir eğitimden geçmeleri, her çocuğa dünya kalitesinde eğitim sağlanması ve ekonominin çok çalışanı ödüllendirmesi” şeklinde özetledi.

Obama yeni bütçenin, uzun vadeli olarak mali yapıyı düzene koyacağını ve borç miktarını aşağı doğru çekmeye başlayacağını söyleyerek, bu amaçla vergi kanununda gerekli düzenlemeleri yapacaklarını, göçmenlik yasasını elden geçireceklerini ve sağlık giderlerini azaltacaklarını da sözlerine ekledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Mart 2014 Çarşamba, 16:29 Misafir amerikanin sadece butce acigi bizim 7 yillik gayri safi milli hasilamiz.sozun bittigi yerdeyiz.