Advertisement

(21:50'de güncellendi)

Gelişen piyasa hisseleri, Avrupa Birliği'nin (AB) Ukrayna'ya acil yardım sözü vermesi ve ABD ile Rus diplomatların görüşmeler yapmasıyla yükselişi ikinci güne taşıdı. Standard & Poor's 500 Endeksi dalgalı bir seyir izlerken, petrol ve yen geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, Rusya hisselerinin gerilemesine rağmen New York saati ile 14:26'da yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu. S&P 500 dün rekora tırmanmasının ardından bugün yüzde 0.1'den az geriledi. İspanya'da 2 yıl vadeli tahvil faizi yüzde 0.67 ile 1993'ten bu yana en düşüğe geriledi. Yen dolar karşısında bir haftanın en düşüğüne geriledi. Nikel dokuz ayın zirvesine tırmanırken, Petrol ABD'de stokların yükselmesi ile yüzde 1.7 kaybetti.

AB, Ukrayna'ya 1.6 milyar euro (2.2 milyar dolar) acil yardım sözü verdi. Fed'in bugün yayımladığı Bej Kitap raporunda, zorlu geçen kış mevsiminin işe alımları olumsuz etkilemesi, tedarik zincirini bozması ve tüketicileri mağazalardan ve otomobil alımından uzak tutmasına rağmen, ekonominin geçtiğimiz ay birçok bölgede büyüdüğü belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün Ukrayna'yı işgal etmek için ani bir ihtiyaç olmadığını söyledi. Çin Başbakanı Li Keqiang'ın bugün Pekin'de düzenlenen yıllık yasa koyucular toplantısındaki konuşmasına göre, Çin 2014'te de 2013'teki gibi yüzde 7.5 büyüme hedefleyecek. Asya'nın en büyük ekonomisi Şubat'ta hizmet sektöründe de artış açıkladı.

(21:50'de güncellendi)