Advertisement

Altın New York'ta, yatırımcıların Ukrayna'daki krize ağırlık vermeleri ile dört ayın zirvesi yakınlarında yatay seyrediyor. Paladyum ise Rusya ve Güney Afrika gibi ülkelerde üretimin azalabileceği endişeleri ile Nisan'dan bu yana en yükseğe tırmandı.

Altın vadelileri dün, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'ya şimdilik bir müdahaleyi gerekli görmediğini söylemesi, Kiev'deki yeni hükümete destek vermesi ve en büyük paladyum üreticisi Rusya'ya yönelik yaptırımlar ile, yüzde 0.9 geriledi.

Altın bu yıl, ekonomik büyümenin yavaşladığına yönelik sinyallerin talebi artırması ile, 1981'den bu yana en büyük yıllık düşüşü yaşamasının ardından toparlanıyor. Fed Başkanı Janet Yellen, geçtiğimiz hafta, Fed'in ekonomik verilerde zayıflama olması halinde teşvikleri azaltma hızını yeniden düşünmeye açık olduğunu söyledi. Paladyum bu hafta, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim ve dünyanın ikinci en büyük paladyum üreticisi Güney Afrika'da madenlerdeki grev ile, üst üste altıncı haftalık kazanca yakın.

Nisan vadeli altın kontratları Comex'te yüzde 0.1 gerileyerek, New York saati ile 07:26'da ons başına 1,336.10 dolar oldu. Kontrat 3 Mart'ta 1,355 dolara ulaşarak 30 Ekim'den bu yana en yükseğe tırmanmıştı. Vadelilerde işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 27 altında seyretti. Spot altın ise Londra'da yüzde 0.1 yükseldi ve ons başına 1,335.91 dolar oldu.

Haziran vadeli paladyum kontratları gün içinde yüzde 2.5 kadar yükselerek ons başına 783 dolar ile 1 Nisan 2013'ten bu yana en yükseği görürken, bu rapor yazıldığı sıralarda 778.90 dolardan işlem gördü. Nisan vadeli platin kontratları ise yüzde 0.7 yükseldi ve ons başına 1,475 dolardan fiyatlandı. Platin 1,478 dolar ile 30 Ekim'den bu yana en yükseği gördü. Mayıs vadeli gümüş kontratları yüzde 0.4 yükselerek ons başına 21.315 dolar oldu.

UBS AG'nin bugün yayımladığı bir rapora göre, çözüm işaretleri paladyum satışlarını destekleyebilir, Rusya karşısındaki herhangi bir yaptırım ise fiyatların 1,000 dolar yakınlarına yükselmesini mümkün kılabilir.