Advertisement

İngiltere'de yayınlanan eğitim dergisi, Harvard Üniversitesi'nin ''dünyanın en tanınan üniversitesi'' olduğunu bildirdi.

Londra'da yüksek öğretim konusunda yayın yapan ''Times Yüksek Öğretim'' (THE) adlı derginin gerçekleştirdiği sıralamada, ABD'nin Boston kentindeki Harvard Üniversitesi, ''dünyanın en tanınan üniversiteleri'' arasında ilk sırada yer aldı. Aynı kentteki Massachusetts Institute of Technology (MIT) listede 2, California eyaletinde bulunan Stanford Üniversitesi ise 3. oldu.

THE'nin ''ilk 10'' listesine İngiltere'den 2 üniversite girerken, University of Cambridge 4. sırada ve Oxford Üniversitesi 5. sırada kendisine yer buldu. ABD'nin Batı Yakası'ndan, Stanford, Berkley, California Institute of Technology (Caltech) ve University of California, Los Angeles (UCLA) da ilk 10'da sıralandı. New York'tan Columbia Üniversitesi ise listeye giremedi.

Ancak Columbia Üniversitesi'nin, listedeki sıralamasında 23. sıradan, 12'inciliğe yükseldiği ve Forbes dergisinin listesinde ise 5. sırada olduğu kaydedildi.

Öte yandan, Forbes dergisinin listesinde, Harvard 8'inci sırada ve Standford Üniversitesi de ilk sırada bulunuyor.

THE'nin ''dünyanın en tanınan üniversiteleri listesi''de ilk 10 üniversite şu şekilde sıralandı:


1. Harvard


2. Massachusetts Institute of Technology (MIT)


3. Stanford University


4. University of Cambridge


5. University of Oxford


6. University of California, Berkeley


7. Princeton University


8. Yale University


9. California Institute of Technology (Caltech)


10. University of California, Los Angeles (UCLA)

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Mart 2014 Pazartesi, 11:11 Misafir evet ülkemizdeki üniversiteler gerçekten birer faciaya dönüştür. yetkililer artık okullarımız imdat diyor, lütfen bu feryadı duyun.
06 Mart 2014 Perşembe, 09:03 Misafir bizdeki üniversitelerin %95 ı yalan, üniversite değil. dünyanın en büyük askeri kışlasında 20 bin asker var. bizdeki üniversitelerin 70-80 bin kişi olduğu ile övünüyoruz. harward da 6500 öğrenci var. 70-80 bin öğrencinin olduğu yerde bilim değil ancak vize-final olur. bu parasız üniversite okuma ve tüm ülke nüfusunu üniversiteye akıtma ucuzluğu terkedilmeli... okullar abd ve batıdaki gibi tasarlanmalı. türk eğitim sistemi ilkokul sonrası tam bir fecaat...