Advertisement

(19:30'da güncellendi)

Avrupa hisseleri, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faiz oranını değiştirmemesinin ardından, erken saatlerdeki kazançları silerek büyük bir değişiklik göstermedi.

Aggreko Plc, kârının beklentileri aşması ile hissedarlara ekstra 200 milyon sterlin (334 milyon dolar) daha vereceğini açıklaması ile yüzde 3.5 tırmandı. Bouygues SA, Vivendi SA'nın Fransız telefon birimi SFR'ye teklif sunması ile yüzde 6.6 ralli yaptı. Deutsche Telekom AG ise CEO'nun serbest nakit akışı tahmininin düşürülmesi sorasında, T-Mobile US Inc.'nin satışının yakın dönemde olası görünmediğini söylemesi ile, yüzde 3.6 değer kaybetti.

Stoxx Europe 500 Endeksi yüzde 0.1'Den daha az yükselerek günü 337.28 puandan tamamlarken, gün içinde yüzde 0.6'ya varan yükseliş yaşadı. Endeks dün de, ABD'de işe alımların beklentilerin altında kalması ve Euro Bölgesi'nde beklentinin üzerinde gelen hizmet sektörü verisi sonrasında yatay seyretmişti.

Stoxx 600 bu hafta düne kadar, Avrupa Birliği liderlerinin Rusya'ya tepki göstermesi ve Ukrayna krizi için acil toplantı kararı alması ile yüzde 0.2 kayıp yaşarken, 25 Şubat'taki zirve rekorunun yüzde 0.3 aşağısında.

Avrupa Merkez Bankası Frankfurt'ta gerçekleştirilen aylık toplantısında faiz oranını değiştirmeyerek rekor düşük seviye yüzde 0,25'te bıraktı. Erken saatlerde İngiltere merkez bankası da faiz oranını değiştirmeyerek rekor düşük seviye yüzde 0.5'te tuttu.

(19:30'da güncellendi)