Advertisement

Ukrayna'daki protestolarda etkin rol alan İstanbul'da yapılan 2004 Eurovision şarkı yarışmasının galibi Ukraynalı pop yıldızı Ruslana, Rusya'ya seslenerek, "Sovyetler Birliği'nin diktatörlüğüne teşekkür ederiz ama biz onu öldürdük. Bizim seçimimiz demokrasi ve ona doğru gidiyoruz. Yeni kuralların olduğu geleceğe gidiyoruz" dedi.

Ülkesi Ukrayna için lobi yürütmek üzere ABD'nin başkenti Washington'a gelen Ruslana, AA'nın sorularını da yanıtladı.

Ukrayna eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'e karşı gösterilerdeki öncü aktörlerden biri olan Ruslana, özellikle 25 Mayıs'ta yapılacak seçimlerin Ukrayna halkının kendi geleceğini eline almasına fırsat yaratacağını söyledi. Ruslana, Ukrayna halkının kendi geleceğini kendisinin belirleyebileceğini belirtti.

Ruslana, Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne yönelik askeri müdahalesiyle ilgili soru üzerine de Kırım halkını Rusya'ya karşı şiddete başvurmadan direnmeye çağırdı. Ruslana, "Kendi ülkenizin insanlarıyla yan yana durun. Barışcıl kalın ve Ukrayna ile birlik içinde kalın. Kırım için Ukrayna ile olmak, Rusya ile olmaktan daha güvenli" mesajını gönderdi.

Kırım'ın Ukrayna'ya bağlı kalıp kalmamasına yönelik olası referandumun sorulması üzerine de Ruslana, "Bundan hiç endişe duymuyoruz. Kırım halkı Ukrayna ile olmaya devam edeecek" diye konuştu.

Ruslana, Washington'daki Ulusal Basın Kulübü'nde düzenlenen basın toplantısında da Avrupa'dan sırtını Ukrayna'ya dönmemesini istedi.