Advertisement


Asya hisseleri, telekomünikasyon şirketlerinin kazançlarının öncülüğünde yükselerek endeksi 6 haftanın zirvesine yaklaştırdı. Japonya hisseleri, yenin zayıflamasından ve danışma panelinin dünyanın en büyük emeklilik fonu Devlet Emeklilik Yatırım Fonu'nun (GPIF) yerel tahvillere daha az bağımlı olması gerektiğini söylemesinin ardından alıcılı seyretti.

Softbank Corp. yüzde 4.8 sıçrarken, Avustralyalı Myer Holdings Ltd, ülkede perakende satışlar Ocak ayında bir senenin en büyük artışını göstermesiyle yüzde 1.5 yükseldi. Tencent Holdings Ltd yüzde 2 artışla rekor kapanışa ilerledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saatiyle 16:18 itibariyle yüzde 0.8 yükselerek 138.72 puana çıktı ve neredeyse her düşen hisse için 3 hisse yükseldi. Japonya'daki danışma paneli Japonya ve dünyanın en büyük emeklilik fonunun yıllık yüzde 1.7'lik getiri hedeflemeli.

"Bence emeklilik fonları doğru yönde ilerliyor çünkü riskten çok kaçınmışlardı," diyen Tokyo merkezli Sumitomo Mitsui Asset Management Co.'nun kıdemli stratejisti Masaru Hamasaki, "Risk almaları kötü birşey değil ama varlıklarda daha fazla volatiliteye hazır olmalıyız," diye ekledi.