Advertisement

ABD'de işsizlik başvuruları, geçtiğimiz hafta beklenenden fazla azalarak, şirketlerin soğuk hava şartlarının ekonomiyi yavaşlatması ihtimaline rağmen çalışanları tuttuğuna işaret etti.

Başvurular 1 Mart'ta sona eren haftada 26,000 azalarak 323,000 olurken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin en düşük tahmininin de altında gerçekleşti. Kararı açıklayan Çalışma Bakanlığı sözcüsü, son dönemde eyaletlerdeki dalgalanmanın çoğunlukla sert geçen kış mevsiminin etkileri nedeniyle olduğunu dile getirdi.

İşten çıkarmaların daha az olması, tüketicileri destekleyerek ekonomiye daha fazla güven duymalarına ve böylece daha fazla harcama yapmalarına itici güç oluyor. Tüketici harcamalarının artmasının da ekonomik toparlanmaya yardımcı olacağı düşünülüyor.

New York'ta bulunan BNP Paribas ekonomistlerinden Bricklin Dwyer, "Başvurular oldukça iyi bir gelişim gösterdi, bu olumlu bir sinyal. Genel istihdam artışı için destekleyici bir etken" dedi.  

Bloomberg anketine katılan 51 ekonomistin tahmin medyanı, başvuruların 336,000'e gerileyeceği yönündeydi. Tahminler 325,000 ile 350,000 arasında değişiklik gösterdi. Bir önceki haftanın verisi 348,000'den 349,000'e revize edildi.