Advertisement

(21:55'te güncellendi)

Gelişen piyasa hisseleri, Çin'in tahvil piyasasının ilk temerrüdünün küresel büyümeyi etkileyeceği endişeleriyle gerileyerek, haftalık kazancı sildi. Vale SA, emtia varlıklarındaki zayıflamaya öncülük etti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.5 düşüşle New York saatiyle 13:54'te 965.86 puana çıktı. Çin endeksi geri adım attı. Vale Brezilya'nın Ibovespa'sını üçüncü haftalık kayba yöneltirken, real ülkenin ticari açık gösterdiği verilerden sonra zayıfladı.

Küresel finansal krizden bu yana birçok Çinli firmanın borçlarının hisselerinin iki katına çıkması, bu temerrüdün son olmayacağına işaret ediyor. Bloomberg Temel Metaller 3 Aylık Fiyat Meta Endeksi yüzde 2.6 kaybederken, bakır dünyanın ikinci büyük ekonomisinin büyümesinin teklediği endişeleriyle 15 haftanın en düşük seviyesine indi.

"Çin'in büyüme tahminleri ile endişelerimiz bir süredir sürüyordu ve bu sanayi metallerini olumsuz etkiledi," diyen Cincinnati merkezli Huntington Asset Advisors'un kıdemli portföy yöneticisi Peter Sorrentino, "Bunu görmeye devam edeceğiz," diye ekledi.

(21:55'te güncellendi)