Advertisement

ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, Kerry'nin, Başkan Barack Obama'nın dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşmenin devamı niteliğinde, bugün Rus muadili Sergey Lavrov ile bir görüşme yaptığını söyledi.

Görüşmede Kerry, Ukrayna'daki sıkıntıların, Ukrayna ve Rusya halkının yanı sıra uluslararası toplumun çıkarlarını ele alacak şekilde, diplomatik yolla çözümünde yapıcı bir yol bulmanın önemini vurguladı. Kerry ve Lavrov, bu yolda ilerleme sağlamaya yönelik gelecek günlerde istişareyi sürdürmede mutabık kaldı.

Yetkili, Kerry'nin bugün ayrıca Lavrov ile gerçekleştirdiği görüşme hakkında bilgi aktarmak için Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk ile de konuştuğunu kaydetti. Kerry, Yatsenyuk'a ABD'nin ve uluslararası toplumun, Ukrayna hükümetini ve halkını nasıl destekleyebileceğini sürdürmesi noktasında yakın koordinasyon halinde kalmalarını iletti.

Obama, Ukrayna karşısındaki ABD-AB birlikteliğinden memnun

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Başkan Obama, Ukrayna'daki son gelişmeleri ve bu bağlamda Rusya'ya karşı takınılacak tavrı belirlemek için yapılan 6 Mart tarihli olağanüstü nitelikli AB zirvesinin sonuçlarından ve ABD ile AB'nin, Ukrayna konusunda birliktelik sergilemesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Liderler, Rusya'nın askeri birliklerini geri çekmesi, uluslararası gözlemcilerin ve insan hakları izleyicilerinin Kırım'a yerleştirilmesiyle mayıstaki özgür ve adil başkanlık seçimlerinin desteklenmesi konularında mutabık kaldı. Liderler, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü yeniden tesis edecek ve şiddeti azaltacak, Ukrayna ile Rusya arasında doğrudan diyaloğa neden olacak bir temas grubunun oluşturulmasının Rusya tarafından süratle kabul edilmesi gerektiğini ele aldı."

Açıklamada ayrıca Obama ve Merkel'in, Rusya'nın, Ukrayna'daki askeri müdahalesinin uluslararası hukukun net ihlali olduğuna yönelik ciddi endişelerini tekrarladıkları kaydedildi.

 

AA