Advertisement

Ukrayna hükümeti, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin 16 Mart'ta Rusya'ya bağlanma kararını oylayacağı referandumun yasadışı olduğunu ve ne özgür ne de adil olduğunu savundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Andriy Deshchytsya, "Uluslararası topluma bu referandumun geçersiz olduğunu söylemekten başka bir protesto yolu yok. Uluslararası gözlemcilerin orada olması konusunda ısrarlıyız" dedi.

Kremlin yanlısı güçler, 2 milyon nüfuslu Kırım Özerk bölgesinde Rus çoğunluk varlığını artırıyor. Referandum oylaması Kırım'ın Rusya'ya katılma ya da Ukrayna ile yoluna devam ederek hangi güçleri Kiev'e vermeye karar verme seçeneklerini sunuyor.

Ukrayna, Moskova destekli Viktor Yanukoviç'in azledilmesinin ardından Rusya yanlısı güçlerin kontrolü devralmasının ardından 1954'ten sonra bir kısmı Rusya'nın olan Karadeniz'deki gücünü korumakta zorlanıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'daki Rusça konuşan vatandaşları koruması gerektiğini iddia ediyor. Etnik RUslar, Kırım Özerk Bölgesi'nin yüzde 59'unu oluştururken, bölgenin yüzde 24'ü Ukrayna ve yüzde 12'si etnik Tatar.