Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de ihracatın 2009'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetmesi ve Ukrayna'nın Kırım Özerk Bölgesi'nde devam eden gerilimin güvenli varlık talebini artırmasıyla yen, 16 önemli para biriminin hepsi karşısında güçlendi.

Japonya Merkez Bankası politika yapıcılarının bugün 2 gün sürecek politika toplantılarına başlaması da yeni destekledi. Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda paraları, Çin Merkez Bankası'nın referans oranında 1.5 yılın en büyük indirimini yapması sonrasında yuanın değer kaybetmesi üzerine G-10 para birimlerinin, yen karşısındaki düşüşüne öncülük etti. Çİn'de 8 Mart'ta açıklanan dış ticaret verisi 2 yılın en büyük ticaret açığına işaret etti. Ancak ING Groep NV'ye göre, veride, Çin Yeni Yılı tatilinden ötürü bozulmalar olmuş olabilir.

Jeopolitik risklerin rolünün olduğunu ve piyasanın Çin verilerini göz ardı edip etmemesi gerektiğinden emin olamadığını söyleyen National Australia Bank Ltd.'ın kıdemli Döviz stratejistlerinden Emma Lawson, "BOJ toplantısını sonlandıktan sonra ve risk iştahının zayıf olmasından ötürü yen desteklenecektir" dedi.

Yen, Tokyo saati ile 14:52 itibariyle dolar karşısında yüzde 0.2 kazançla 103.05 düzeyine çıktı. Japon yeni geçtiğimiz haftayı yüzde 1.4 aşağıda tamamlamıştı. Yen, euro karşısında da yüzde 0.2 güçlenerek 143.02 seviyesine yükseldi. Euro, 7 Mart'ta 1.3915 düzeyinden Ekim 2011'den bu yana en yükseğini test etmesinin ardından cuma günkü kapanışı olan 1.3875'ten 1.3880 düzeyine çıktı.

Çin'de Şubat ayında ihracay yüzde 18.1 azalırken, ithalat yüzde 10.1 geriledi ve ülke 22.98 milyar dolar dış ticaret açığı verdi.