Advertisement

Japonya'da büyümenin aşağı yönlü revize edilmesi ve Çin'in ihracatındaki beklenmedik düşüşün etkisiyle Asya Borsaları 6 haftanın zirvesinden düştü.

Avustralya'nın en büyük 3. demir üreticisi Fortescue Metals Group Ltd., demir vadelilerinin ayı piyasasına girmesi üzerine yüzde 9.4 değer kaybetti. Malaysian Airline Systems Bhd., Pekin'e giden uçaklarından birinin 239 yolcusuyla birlikte 2 gün önce ortadan kaybolmasının ardından yüzde 8 geriledi. Hint ilaç şirketi Ranbaxy Laboratories Ltd., jenerik kolesterol ilaçlarından birini geri çağırmasının ardından yüzde 3.4 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:46 itibariyle yüzde 1 kayıpla 137.67 puana geriledi. Değer kazanan her hisseye karşılık 4 hissenin değer kaybettiği endeks geçtiğimiz hafta 4. haftasını da artıda tamamlayarak Eylül'den bu yana en uzun süreli kazanç dönemini kaydetmişti. Çin'de cumartesi günü açıklanan ihracat verisi Şubat'ta 2009'dan bu yana en sert düşüşüne işaret ederken, Japonya'nın 4. çeyrek GSYH'si de ilk tahminlerin altında büyüdü.

Yatırımcıların Çin'in ihracat ve Japonya'nın GSYH verilerinin ardından büyümenin hayal kırıklığına uğratabileceğinden endişe ettiğini söyleyen  ABN Amro Private Banking'in Singapur'daki Asya hisse araştırma müdürü Daphne Roth, "Son rallinin üzerine bir miktar parayı masadan aldık. Tokyo hükümetinin tüketici vergisinin artırılmasının ardından muhtemelen ekonomiyi destekleyeceğinden ötürü Japonya konusunda hâlâ pozitifiz" dedi.

Çin Borsası ise yuanın dış ticaret verisi sonrasında değer kaybetmesinin ardından 8 ayın en sert düşüşünü kaydeti. Şanghay Bileşik Endeksi yerel saat ile 13:25'te yüzde 2.1 aşağıda 2,015.34 puana gerileyerek 8 Temmuz'dan bu yana en büyük kaybına işaret etti. Çin'se CSI 300 Endeksi ise 5 yılın en düşüğüne geriledi.

Tokyo Borsası da 4. çeyrek büyümesinin aşağı yönlü revize edilmesinin ardından petrol üreticilerinin öncülüğünde 5 gündür ilk kez düştü. Topix Endeksi yüzde 0.8 kayıpla 1,227.61 puandan kapanırken, Nikkei 225 Endeksi de yüzde 1 düşüşle 15,120.14 puana indi.