Advertisement

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı David Cameron, Kırım'da yapılması planlanan referanduma karşı çıkarak, bunun "gayrimeşru" olacağı uyarısında bulundu.

CEBIT Fuarı için Hannover'e gelen İngiltere Başbakanı Cameron ile dün akşam yemeğinde bir araya gelen ve bugün fuardaki stantları birlikte gezen Almanya Başbakanı Merkel, İngiliz mevkidaşıyla görüşmelerinde Ukrayna'daki gelişmeleri ele aldı. 

Merkel-Cameron görüşmesiyle ilgili olarak basın mensuplarına bilgi veren üst düzey bir İngiliz yetkili, liderlerin ağırlıklı olarak Ukrayna'daki gelişmeleri ele aldıklarını açıkladı.

"Her iki lider de Kırım'da önerilen referandumun gayrimeşru olacağını, Rusya'nın sonuçları meşru gösterme yönünde atacağı adımların yeni sonuçları olacağını yinelemişlerdir" diyen İngiliz sözcü, şunları kaydetti:

"Her iki lider, önceliğin gerilimi azaltmak ve mümkün olan en kısa sürede Rusya'nın katılımıyla bir temas grubu oluşturmak olduğu konusunda hemfikirdir. Liderler, Ukrayna hükümetini desteklemek, uluslararası topumun ekonomik durumu istikrara kavuşmasına nasıl yardımcı olabileceğini belirleme konularında birlikte çalışmayı sürdürmenin gerekli olduğunu düşünmektedir."

AA