Advertisement

(19:30'da güncellendi)

Avrupa hisseleri, yatırımcıların Pazar günü yapılacak ve Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılmasına sebep olabilecek olan referandumu beklemesiyle beş haftadan uzun sürenin en düşüğüen gerilerken, üst üste ikinci haftalık düşüşü genişletti.

Bouygues SA, yüzde 2.9 gerilerken, HeidelbergCement AG Berenberg Bank tarafından hisse notunun düşürülmesi ile yüzde 3.1 kaybetti. Pandora A/S, Danimarkalı şirketin hissedarlarının 4.51 milyar kronluk (838 milyon dolar) satışı sonrasında yüzde 2.9 düştü. Banca Monte dei Paschi di Siena SpA ise yüzde 2 yükseldi.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.7 gerileyerek günü 322.23 puandan tamamladı. Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimin sürmesi ve Çin'in beklenenden kötü ekonomik veriler açıklaması ike endeks bu hafta yüzde 3.3 zayıfladı.

Stoxx 600'de işlem hacmi son 30 gün ortalamasının yüzde 35 üzerinde seyretti.

Berlin'de bulunan Kliegel & Hafner AG kıdemli piyasa stratejistlerinden Andreas Lipkow, "Piyasalar iki etken nedeniyle endişeli. Birincisi, Kırım krizi ve insanların referandumu takip edecek olması. İkincisi, Çin'de toparlanmanın daha önce düşünülenden daha zor olacağı sinyalleri. Ne olacağını kestirmek zor, bu nendenle yatırımcılar riskten kaçınarak daha savunmacı hale geliyor" yorumunu yaptı.

ABD ve Almanya, Rusya üzerindeki baskılarını arttırırken, Kırım Ukrayna'dan ayrılmayı oylayacağı referandumu 16 Mart'ta yapacak.

UBS AG, Bank of America Corp ve JPMorgan Chase & Co., bu haftaki kötü verilerin ülkenin 2014 için yüzde 7.5'lik büyüme hedefini tutturamayacağını düşündürmesiyle Çin büyümesi için beklentilerini düşürdüler.

(19:30'da güncellendi)