Advertisement

Ukrayna'daki siyasi gerilim ve Çin'in büyümesindeki yavaşlama sinyallerinin risk iştahını azaltmasıyla Asya paralar bu hafta Malezya ringgiti ve Güney Kore wonu öncülüğünde değer kaybetti.

Asya'nın en büyük ekonomisinin ihracatındaki düşüş ve fabrika üretimi büyümesinin yavaşlamasıyla Bloomberg-JPMorgan Asya Dolar Endeksi 7 Mart'tan bu yana yüzde 0.3 geriledi. ABD ve Almanya, Moskova'yı Kırım'ın ayrılmasını desteklemesinden ötürü yaptırımla tehdit ederken, Kırım 16 Mart'ta bağımsızlık ya da Rusya'ya bağlanmayı oylamak üzere refernaduma gidecek. Fed 18-19 Mart'ta toplanıyor.

Ukrayna'daki referandum ve Çin'in sanayi üretim rakamlarındaki zayıflamayle birlikte risk duyarlılığının arttığına dikkat çeken Singapur'daki Malayan Banking Bhd.'nin Forex araştırma müdürü Saktiandi Supaat, "Fed'in tahvil alımlarını azaltmaya devam edeceği görüşündeyiz" dedi.

Won, Seul saatiyle 11:46 itibariyle dolar karşısında 7 Mart'taki kapanış seviyesinin yüzde 0.9 altında 1,070.93 düzeyinden işlem görüyor. Won, 24 Ocak'ta sonlanan haftadan bu yana en sert haftalık düşüşüne işaret etti. Ringgit de yüzde 0.7 zayıflayarak 3.2805 seviyesine geriledi ve Ocak'tan bu yana ilk kez bir haftayı ekside tamamlamaya hazırlanıyor. Filipin pesosu yüzde 0.6 değer kaybederek 44.647'ya geriledi.