Advertisement

Uluslararası piyasada altının ons fiyatının yükselmesi ve Türk Lirası'nın hafta başından bu yana yüzde 1'in üzerindeki kaybının etkisiyle Kapalıçarşı'da altının gram fiyatı, 28 Kasım 2012'den beri gördüğü en yüksek seviye olan 99,46 liraya kadar çıktı.

Analistler, 100 TL seviyesine yaklaşan altın gram fiyatının 100 ve 104 lira seviyelerinin güçlü direnç konumunda olduğunu, kısa vadede bu seviyenin üzerindeki yükselişlerin sınırlı kalabileceğini düşündüklerini aktarıyor.

-Uluslararası piyasalarda altının onsu

Uluslararası piyasalarda altın, Kırım'da Pazar günü yapılacak olan ve halkın Ukrayna'dan ayrılmayı oylacağı referandum öncesinde tansiyonun tırmanması ile, güvenli varlıklara talebin artması sonrasında altı ayın zirvesine tırmandı.

New York Comex'te Nisan vadeli altın kontratları, yerel saat ile 08:32'de yüzde 0.3 artışla ons başına 1,376.70 dolardan işlem gördü. Bloomberg verilerinden derlenen bilgilere göre, altın vadelilerinin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 13 üzerinde seyretti. Fiyatlar erken saatlerde 1,377.30 dolara kadar tırmanarak 10 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeye dokundu. Londra'da spot altının ons fiyatı ise yüzde 0.5 artışla 1,376.77 dolar olarak görüldü.

Altının onsu bu yıl, Ukrayna'daki huzursuzluğun gelişen ülke varlıklarını olumsuz etkileyeceği düşüncesi ile sarı metale talebin artması sonrasında yüzde 14 yükselirken, üst üste iki haftalık kazancı tamamlamaya hazırlanıyor. Gelişen ülke varlıkları ABD merkez bankası Fed'in teşvikleri kısmasından da olumsuz etkilenmiş durumda.

- "Altının ons fiyatının 1.400 dolar seviyesinin üstünü test edilebileceğini düşünüyoruz"

Garanti Yatırım Emtia ve Döviz Analisti Gökalp İçer, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginliğin, Rusya ile Batı arasındaki gerginliğe evrilmiş olmasının riskli ürünlerden çıkışı hızlandırırken, ABD tahvillerine ve değerli metallere olan talebin güçlendiğini söyledi.

Geçen hafta 1.360 dolar kritik direnç seviyesini test eden ancak aşamayan altının ons fiyatının, vadeli piyasa oyuncuları tarafından da desteklendiğini aktaran İçer, yakın vadeli opsiyon fiyatlamasında alım opsiyonlarına olan talebin güçlü olduğunu belirtti.

Vadeli piyasa oyuncuları ve Borsa yatırım fonları tarafından desteklenen yükselişin, küresel politik belirsizliğin sürmesi sebebiyle korunabileceğini, bu anlamda 1.400 dolar seviyesinin üstünün test edilebileceğini düşündüklerini dile getiren İçer, "Gram cinsinden ise 100 TL seviyesine yaklaşan fiyatların orta-uzun vadede yükselişini korumasını beklesek de kısa vadede bu seviyenin üzerindeki yükselişlerin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz" dedi.

- "Altın gram fiyatının 104 TL'ye doğru yükselmesi beklenebilir"

ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut, altın fiyatlarının Ukrayna, Kırım, Rusya gerilimi bunun yanında ABD tahvil faizlerinin gerilemesinden kuvvet aldığını belirterek, yakın vadede bu durumun altın fiyatları üzerinde etkili olmaya devam etmesini beklediklerini söyledi.

Karabulut, altın fiyatlarının teknik olarak incelendiğinde yükseliş eğiliminin hala korunduğunu ve ons tarafında 1.420-1.450 dolar bandına doğru hareket edebileceğini düşündüklerini kaydederek, diğer yandan altın gram fiyatının ise hem TL'nin değer kaybetmesi bunun yanında altının onsunun yukarı yönlü hareketinden kuvvet aldığını aktardı.

Altının gramın yakın vadede 100 TL'ye yükseleceğini ve bu seviyenin aşılması halinde 104 TL'ye doğru yükselmesinin beklenebileceğine dikkati çeken Karabulut, altının gram fiyatında düşüşten bahsedebilmek için 96 TL'nin altına gelmesi gerektiğini ve şu an itibariyle altında yükselişin devam etmesi beklenebileceğini ifade etti.