Advertisement

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere'nin başkenti Londra'da bir araya geldi.

Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İngiltere'nin başkenti Londra'da bir araya geldi. ABD'nin Londra Büyükelçiliği rezidansındaki görüşmenin ardından Kerry, basın toplantısı düzenledi.

Kerry, "Ne biz ne de uluslararası toplum Kırım'daki referandumun sonucunu tanıyacaktır" dedi.

Lavrov ile 6 saat görüştüklerini ifade eden Kerry, detaylı ve yapıcı bir görüşme olduğunu kaydetti. Ülkesinin Ukrayna'daki geçici hükümeti güçlü şekilde desteklediğini belirten Kerry, krizin çözülmesi için Ukrayna ile Rusya arasında doğrudan diyaloğun başlamasını istediklerini yineledi.

Sergey Lavrov'un "Rusya Devlet Başkanı Putin'in pazar günü Kırım'da yapılacak referanduma kadar Ukrayna ilgili herhangi bir karar vermeye hazır olmadığını söylediğini" belirten Kerry, şöyle konuştu:

"ABD'nin referandumla ilgili pozisyonu açıktır. Referandumun Ukrayna anayasasına, uluslararası hukuka aykırı olduğuna inanıyoruz ve Başkan Obama'nın ortaya koyduğu gibi Ukrayna anayasasına göre yasa dışıdır. Ne biz ne de uluslararası toplum referandumun sonucunu tanıyacaktır. Rus askeri güçlerinin Kırım'a ve Rusya ile doğu sınırına konuşlandırılmasıyla ilgili derin endişelerimiz sürüyor."

-"Tehdit değil"-

Rusya'nın yönünü değiştirmezse bunun sonuçlarının olacağını Lavrov'a açıkça ilettiğini söyleyen Kerry, bunu tehdit olarak söylemediklerini vurguladı. Ancak Kerry, Rusya'nın gerginliği tırmandırması ve Ukrayna halkını tehdit etmesi halinde, "bunun bedelleri olacağını" kaydetti.

ABD'nin Ukrayna halkının yanında olduğunu ve Ukrayna'nın egemenliğine saygı gösterilmesini görmek istediğini söyleyen Kerry, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Kırım'ın özerkliğine ilişkin bir soruya karşılık Kerry, bu konunun Lavrov ile görüşmesinde gündeme geldiğini belirterek, "Bunun Ukrayna hükümetinin vereceği bir karar olduğunu" dile getirdi.

"Rusya Devlet Başkanı Putin'in, söylediklerimizin hiçbirinin tehdit olarak söylenmediğini fark etmesini umuyoruz" diyen Kerry, "Bu konu, 2. Dünya Savaşından bu yana içerisinde olduğumuz uluslararası çok taraflı yapıya saygıyla, ilhak davranış standartlarıyla, ayrılma, bağımsızlıkla ilgilidir" ifadelerini kullandı.

Kerry, Rusya'nın haklarına meydan okumaya çalışmadıklarını belirterek, Ukrayna'nın bütünlüğüne saygı duyulması gerektiğini vurguladı. ABD Dışişleri Bakanı, basın toplantısının sonunda Kırım'da referandum yapılırsa Rusya'ya yönelik yaptırımlar olacağını yineledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da bugün Londra'da düzenlediği ayrı basın toplantısında, Ukrayna'daki durumla ilgili ABD ile ortak bir vizyonlarının olmadığını söyleyerek, "Kırım'daki referandumun sonucuna saygı duyacağız" demişti.

Obama'dan açıklama

ABD Başkanı Barack Obama da, Beyaz Saray'da İrlanda Başbakanı Enda Kenny ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamasında, Ukrayna'daki gelişmelerle ilgili de konuştu.

Krize diplomatik bir çözüm bulunmasını ümit etmeye devam ettiklerini belirten Obama, "Ancak ABD ve Avrupa, sadece Ukrayna'nın egemenliğine yönelik mesajlarında değil, bu egemenliğin ihlal edilmeye devam etmesi halinde bunun neticeleri olacağı noktasında da birlikte duruyorlar" dedi.

Ülkeyi korumaya hazırız

Ukrayna Devlet Başkanı Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov da, Silahlı Kuvvetlerin askeri eğitim tatbikatlarının devam ettiği Çernigovskiy'de incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Meclis Başkanı Turçinov, ülkenin içinde bulunduğu zorlu koşullarda da Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna'yı korumaya hazır olduğunu ifade etti. Turçinov, Rusya askerlerinin Kırım'ı kontrol etmesi ve Rus askerinin, Ukrayna'nın kuzey, doğu ve güney sınırlarında yoğunlaşması üzerine Ukrayna'nın askerini "hazır” duruma getirildiğini belirtti.

Donetsk'te meydana gelen olaylarla ilgili olarak konuşan Turçinov, Donetsk'te kan dökülmesine sebep olanların cezalandırılması gerektiğini ve bu çerçevede İçişleri Bakanlığına gereken talimatı verdiğini ifade etti.

Turçinov, “Donetsk'te korkunç olaylar yaşandı. Bunun sonunda anneler yine evlatlarını defnetti, hastaneler yaralılarla doldu. Bu büyük bir facia. Bu ayrımcı Rus Kazaklarının gerçek yüzüdür. Onlar ve Kremlin'deki sahipleri için insan hayatının önemi yoktur” diye konuştu.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Mart 2014 Cuma, 19:45 Misafir vatandaş oyunu kullanacak siz kabul etmeyeceksiniz öyle mi ? ne iş john.dunya tersine mı donuyor