Advertisement

ABD hisseleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin dün son beş haftanın en büyük kaybını yaşamasının ardından, Pazar günü yapılacak referandum öncesinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasındaki görüşmelerin sonuçsuz kalması ile geriliyor. 

Bank of America Corp. yüzde 2.1 gerilerken, Aeropostale Inc., beklentilerden daha derin bir kayıp tahmini yapmasıyla yüzde 20 değer kaybetti. Yahoo Inc. yüzde 1 yükselerek son altı günde ilk değer kazancını gerçekleştirdi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.3 gerileyerek haftanın son işlem gününü 1,841.13 puanda tamamladı. Endeks Ocak ayından bu yana en büyük haftalık düşüşü kaydederken, 7 Mart'ta tüm zamanların zirve rekoru kırılmıştı. Dow Jones endeksi ise 43.22 puan, yani yüzde 0.3 düşüşle 16,065.67 puana geriledi. S&P 500'de Cuma günü 6.7 milyon kadar hisse işlem gördü ve böylece işlem hacmi son üç ay ortalaması ile aynı seviyede gerçekleşti.

Fist American Trust şef yatırım yetkilisi Santa Ana, "Bence volatilite, şu anda beklenen bir durum. Dünyada birçok çeşitli şey oluyor" dedi.

S&P 500 dün, Çin'den gelen beklenenden zayıf ekonomik veriler ve Ukrayna'da yükselen tansiyonun, ABD'deki gelişim gösteren verileri gölgede bırakması ile sert bir düşüş yaşayarak 2014 yılındaki kazancı sıfırladı. Endeks bu hafta toplam yüzde 2 kaybetti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bugün Londra'da görüşürken, gerginliğin sonlanması adına bir çözüm üretilemedi.