Advertisement

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefonda görüşerek, Kırım'daki referandumun sonuçlarını tanımayacaklarını tekrarladı.

Dışişleri Bakanlığından üst yüzey bir yetkili, Kerry'nin, bugün Rus mevkidaşı Lavrov ile telefon görüşmesi yaparak ABD'nin, Kırım'daki referandumu Ukrayna Anayasası'na aykırı gördüğünü ve referandumun sonuçlarını tanımayacaklarını yinelediğini ilettiğini belirtti.

Kerry'nin, Kherson şehrinde Rus askerlerinin dün gerçekleştirdiği faaliyetlere ve Ukrayna'nın doğusundaki şehirlerde devam eden provokasyonlara yönelik ciddi endişelerini dile getirdiğini bildiren yetkili, Kerry'nin, Kharkiv'de şiddetten sorumlu olanların tutuklanmasına ve "düzensiz güçlerin" silahsızlandırılması ile tasfiye edilmesine yönelik Ukrayna hükümetinin attığı adımlar konusunda mevkidaşı Lavrov'a hatırlatmada bulunduğunu ifade etti.

Yetkili, Bakan Kerry'nin, Ukrayna parlamentosu Rada'da görüşülen geniş, çok partili anayasal reform sürecine de dikkat çektiğini belirterek Rusya'ya, azınlıkların haklarını koruyan, kapsayıcı bir anayasa reformu sürecinde, güçlerin ve sorumluluğun dağılmasına yönelik Ukraynalıların çalışmalarını desteklemesi çağrısında bulunduğunu dile getirdi.

Yetkili, Kerry'nin krizin ancak siyasi olarak çözülebileceğini, Ukrayna'nın gerekli siyasi önlemleri aldığı bir noktada, Rusya'nın da bunun karşılığında askerlerini üstlerine geri çekmesi gerektiğini açıkça ifade ettiğini kaydetti.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Mart 2014 Pazartesi, 16:38 Misafir bölgemizde oldu bittilerle sınırların değişmesine ve dar bir alandaki etnik yoğunluk referandumları ile bağımsızlık ya da ilhak uygulamlarına asla izin verilemez. rusya'ya karşı topyekun bir soğuk savaş başlatılmalı. ilk işte onları suriye den ve tartus limanındaki üslerinden atmak olmalı. ruslar bunun cezasız kalmayacağını görmeli, aksi takdirde putin, hitler in gelişi gibi geliyor.onu cesaretlendiren bir çok seri girişim sonrası bu noktaya geldi. çeçenistan, dağıstan, gürcistan, suriye ve kırım. bitti mi peki? abd türkiye yi dışlamamalı ve türkiye'yi bölgede güçlü tutmalı.