Advertisement

Avrupa Birliği ve ABD, Ukrayna'nın güneyindeki referandumun ardından Rusya'yı Kırım'ı ilhak etmeme konusunda uyararak, Soğuk Savaş'tan bu yana Rusya ile Batı arasındaki en ciddi diplomatik gerilimde yaptırımlara bir adım daha yaklaştı.

Karadeniz'deki yarımadada yapılan referandumda halkın yüzde 95.5'i Ukrayna'dan ayrılarak Rusya'ya katılma kararı aldı. Ukrayna hükümeti, AB ve ABD oylamayı gayrimeşru görürken, Rusya, referandumun uluslararası şartlara tamamen uygun olduğunu söylüyor. Seçim komisyonuna göre katılım yüzde 82.7 oranında oldu.

Batı ülkeleri, Rusya'yı Kırım'ı topraklarına katmaktan vazgeçmediği takdirde yaptırımlarda bulunulacağı yönünde tehdit ederken, Ukrayna hükümeti Rusya'nın ülke sınırına 60,000 asker takviyesi yaptığını söyledi. Ukrayna Rusya ile sınırları kapatırken, yetkililer önümüzdeki 15 günde 15,000 kadar gönüllünün ülkeyi savunmak için silah altına alınacağını bildirdi.

Beyaz Saray yaptığı açıklamasında uluslararası toplumun, Rusya'nın şiddet ve baskısının gölgesindeki referandum sonuçlarını tanımayacağını söyleyerek, "Rusya'nın hareketleri tehlikeli ve istikrarsızlığa itiyor. Askeri müdahale ve uluslararı hukukun ihlali Rusya'ya pahalıya mâl olacak" dedi.