Advertisement

Rusya'nın gösterge endeksinin geçtiğimiz hafta ayı piyasasına girmesinin ardından, ülkenin Ukrayna'nın Kırım bölgesini ilhak etmesinin uluslararası yaptırımlara neden olacağı endişelerinin tırmanmasıyla Rus hisselerine yatırım yapan traderlar daha fazla zarar etmeye hazırlanıyor.

Micex Endeksi'nin geçtiğimiz hafta yüzde 7.6 düşerek bu ayki kayıplarını yüzde 14'e genişletmesinin ardından, Market Vectors Rusya ETF'sinin New York'ta düşüş kaydedeceğine yönelik pozisyonların sayısı 22 ayın en yüksek düzeyine tırmandı. Yatırımcılara satış hakkı veren satım opsiyonları açık pozisyonları 13 Mart'ta 283,000' ile Ocak'ta kaydedilmiş olan 2014'ün en düşüğünün 4 katının üzerine ve 4 haftalık ortalamanın da neredeyse 2 katına çıktı. 

ABD ve Avrupa Birliği, Rusya'yı, Kırım'ı ilhak etmekten vazgeçmemesi hâlinde yaptırımla tehdit ediyor. Gerilimin tırmanmasıyla hisse senetlerindeki işlem hacmi yükseldi. Moskova Borsası'ndaki işlemler geçtiğimiz hafta rekor kırarken, New York'ta en çok işlem gören Rus hisselerinde de işlem hacmi 27.5 milyon ile geçtiğimiz yılın ortalamasını 2.4'e katladı.

İki taraflı olarak da yoğun akışın olduğuna dikkat çeken Societe Generale SA'nın mühendislik ve strateji müdürü  Ramon Verastegui, "Krizin kötülemesine durumuna karşı satış opsiyonları artıyor" dedi.

ABD'de en çok işlem gören Rus hisselerinin göstergesi olan Bloomberg Rusya-ABD Hisse Endeksi ve ABD'nin en büyük Rus ETF'si Market Vectors Russia ETF 4. haftasında da sert düşüş kaydetti. Bloomberg Rusya endeksi 14 Mart'a kadar yüzde 5 kayıplar 78.52 puana gerilerken, Market Vectors da yüzde 5.5 düşüşle 21.81 dolara indi. Micex endeksi Ocak 2013'teki zirvesinin yüzde 21 altında seyrediyor.