Advertisement

(21:30'da güncellendi)

Altın, ABD'de sanayi üretiminin beklenenden daha fazla yükselmesi ile, sarı metale alternatif yatırım aracı olarak talebin azalması sonrasında, altı ayın zirvesinden geriledi.

ABD'de sanayi üretiminin geçtiğimiz ay Ağustos'tan bu yana en dik artışı kaydetmesi ve Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin en yüksek tahminini dahi aşması ile, Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 1 ralli yaptı. Ekonominin ilerlemesi durumunda tahvil alımlarını azaltmaya devam edeceğini açıklayan Fed, yarın iki gün sürecek olan Mart ayı toplantısına başlıyor. Altın erken saatlerde, Kırım'daki referandumun bölgede tansiyonu iyice artırması ile yükselmişti.

Vision Financial Markets değerli metal işlemleri yöneticisi David Meger, "ABD verilerindeki güçlülük altının çekiciliğini azaltıyor ve Fed toplantısı odak noktası olacak. Kırım'da şiddetin artması ya da Rusya karşısında ekonomik yaptırımlar uygulanması, insanları tekrar altına çeker" dedi.

Nisan vadeli altın kontratları Comex'te yüzde 0.4 düşerek New York saati ile 13:42'de ons başına 1,372.90 dolara geriledi. Altın erken saatlerde 1,392.60 dolar ile en aktif kontratlar arasında 9 Eylül'den bu yana en yükseğe tırmanmıştı.

Ukrayna'daki sorunlay ve en büyük tüketici Çin'deki yavaşlayan büyüme ile altın bu sene yüzde 14 yükseldi. Fed'in tahvil alımı azaltımına devam etmesine rağmen altın 1981'den beri en büyük yıllık gerilemesinden yukarı çıktı.

Altın fiyatları, Fed'in piyasaya 2 trilyon dolardan fazla para akışı sağladığı Aralık 2008 ile Haziran 2011 arasında yüzde 70 ralli yaptı.

Mayıs vadeli gümüş kontratları yüzde 0.6 gerileyerek ons başına 21.275 dolar oldu.

Nisan vadeli platin, Nymex'te yüzde 0.1 kayıpla ons başına 1,468.40 dolardan işlem gördü.

Haziran vadeli paladyum kontratları ise yüzde 0.4 yükseldi ve ons başına 776.40 dolar oldu. Rusya paladyum üretiminde zirvede bulunuyor.

(21:30'da güncellendi)