Advertisement

Giresun'da 40 daireli bir apartmanda kurulan sistemle ısınmak için kömür yerine fındık kabuğu kullanılarak kış sezonunda 36 bin lira tasarruf sağlandı.

Görele ilçesi Yeşiltepe Mahallesi'ndeki bir apartmanın yöneticileri, apartmana fındık kabuğuyla çalışan ısınma sistemi kurdurmaya karar verdi. Fındık kabuğunu kazanın içerisine otomatik olarak alarak ayarlanan ısıya göre yakan sistemle apartmanda kömür yerine fındık kabuğu yakılmaya başlandı. Kömüre göre daha ucuz olan fındık kabuğu, yüzde 50 tasarruf sağladı.

Fındık kabuğunun kendilerine kar sağladığını belirten Çınar, "Daire başı yaklaşık bin 800 liralık kömür almamız gerekiyordu ancak 900 liralık kabuk alarak yüzde 50 karla bu kışı atlatmış bulunuyoruz" dedi.

Çınar, mart ayının sonu gelmesine rağmen depolarında fındık kabuğunun yeterinden fazla olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Kaldı ki bu almış olduğumuz kabuğun belki tamamını da yakmayacağız. Diğer bir avantajı çevre dostu olması, herhangi bir dumanı yok, hava kirliliği yapmıyor. Bu yönden de büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Burada sabah kalktığımızda ilçe merkezinin üzeri kömür dumanıyla kaplanmış vaziyette oluyor. Bizim binamızın etrafında herhangi bir duman çıkmıyor, kabuğun çevre dostu olduğunu da söyleyebilirim."


- "İthal kömür yerine kendi ürünümüzü yakıyoruz"

Daha önceleri ısınmada ithal kömür kullandıklarını ifade eden Çınar, "Dış ülkelere kömür parası ödemektense kendi fındığımızın kabuğunu yakmış oluyoruz. Bu açıdan da bu durumun ülke ekonomisine bir katkısının olacağını düşünüyorum. Kabuk yakılmasının hem vatandaşımız hem de devletimiz için bir avantaj olacağını düşünüyorum. Bu nedenle herekse kabuk yakmalarını tavsiye ediyorum" diye konuştu.


BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Mart 2014 Cuma, 14:06 Misafir örnek alınabilecek bir uygulama değil; 1.fındık kabuğu hiç de ucuz değil, suntalem yapımında daha yüksek katma değeri var. 2. ordu ve giresun dünya fındık üretiminin %70 'ini yapıyor, o yüzden burda bol sadece. ancak local uygulama olarak kalabilir. 3. fındık kabuğu ısınma ya da endüstriyel yakma için kalorisi düşük bir yakıttır. kağıt gibi çabuk geçer. 4. sürdürülebilir bir enerji projesi değil, ordu ve giresun da 100 apartaman yaparsın bitti. o da bu yapıldı diye fiyatı artar bir dahaki sene yapanlar pişman olur. sonuç, dağ başındaki adamın "kendi elektriğimi üretiyorum demesi gibi".
21 Mart 2014 Cuma, 13:50 Misafir annem memleketi orduda 50 seneden beri findik kabugu yakiliyor