Advertisement

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, mahkemenin Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeli kararına operatörlerin uyduğunu belirterek, "Türkiye'nin kanunlarına uymak zorundayız" dedi.

Süreyya Ciliv, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeli sebebiyle, operatörler aracılığıyla SMS üzerinden Twitter'a ulaşılıp ulaşılmadığına ilişkin bir soru üzerine Ciliv, "Twitter başka bir şey SMS başka bir şey. İkisi başka ortamlar, değişik teknolojiler. Bence Twitter, açıklamasında karşılaştıkları zor duruma çözüm bulmaya çalışıyor. Ama SMS başka bir şey, Twitter başka bir şey" açıklamasını yaptı.

Ciliv, konuyla ilgili olarak "Mahkeme kararına operatörler uydu. Türkiye'nin kanunlarına uymak zorundayız" dedi.

Twitter'a erişim engelinin operatörlerin data satış rakamlarını etkileyip etkileyemeyeceğine yönelik soru üzerine ise Ciliv, bu sorunların kısa sürede aşılmasını ümit ettiğini dile getirdi.

- "Temettü konusu da Genel Kurul'a bağlı"

Süreyya Ciliv bir soru üzerine, "Pakistan'a girme niyetimiz yok, Tunus için uzun dönemli gelişmeleri takip ediyoruz, kısa dönemde bir aksiyonumuz yok" diye konuştu.

Yerli telefona talepten memnun olduklarını ve 1,2 milyon telefon satıldığını anlatan Ciliv, "T40'ın talebi de çok iyi gidiyor, kendi fiyatında piyasada en güçlü telefonların başında geliyor" dedi.

Beklentisinin Turkcell Genel Kurulu'nun Yönetim Kurulu tarafından gündeme alınması olduğunu aktaran Ciliv, "Hissedarların davranışlarına göre Genel Kurul'da ne olacağı belli olacak. Temettü konusu da Genel Kurul'a bağlı" ifadelerini kullandı.

- "Birleştirici ve sakinleştirici olunması lazım"

Türkiye'nin son yıllarda muazzam gelişmeler kaydettiğini aktaran Ciliv, 2004'te 3 bin dolar ile Avrupa Birliği (AB) ortalamasının yüzde 36'sı olan kişi başına gelirin 2013'te AB ortalamasının yüzde 54'üne yükseldiğini ifade etti.

Bu konuda ciddi bir iyileşme olsa da Türkiye'nin hala AB ortalamasının neredeyse yarısı seviyelerinde bulunduğunu belirten Ciliv, Türkiye'nin daha yapacak çok işi olduğunu söyledi.

Türkiye'deki mevcut gündeme ilişkin bir soru üzerine Ciliv, "Bence burada herkesin, basının da çok önemli bir rolü var, birleştirici ve sakinleştirici olunması lazım" dedi.

Genç, dinamik ve girişimci nüfusa sahip Türkiye'de insanların daha çok bilgiye ulaşması, teknoloji ve inovasyonu daha fazla kullanması halinde dünyada başarılı olmamak için hiçbir sebep bulunmadığını belirten Ciliv, internetin getirdiği muazzam fırsat eşitliğinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Ciliv, şirketlerin önünün açılıp desteklenmeye devam ettiği ve ülkede iş yapma ortamının en uygun hale getirildiği takdirde Türkiye'nin başarısının devam edeceğini de sözlerine ekledi.

AA