Advertisement

Ukrayna Dışişleri Bakanı, binlerce Rus askerinin Ukrayna sınırına yığılmasıyla, Rusya ile savaş riskinin arttığını belirtti.

ABC-TV'nin "This Week" programına konuşan Dışişleri Bakanı Andrii Deshchytsia, "Cevap vermeye hazırız," dedi. Deshchytsia, "Ukrayna hükümeti Rusları durdurmak için bütün barışçıl ve diplomatik girişimleri yapıyor, ama insanlar aynı zamanda, vatanlarını savunmaya hazırlar," diye ekledi.

ABD Başkanı Barack Obama yarın müttefiklerle görüşmeye gitmeye hazırlanıyor. ABD istihbaharat birimleri ve ordu yetkilileri Rus birliklerinin Ukrayna sınırı boyunca yığıldığını bildirdiler.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Tony Blinken, CNN'in "State of the Union" programında, "Rus birliklerini Ukrayna sınırında görmek gerçekten endişe verici," şeklinde görüş bildirdi. 

"Bu, bölgede olay çıkarma ve istikrarsızlık potansiyelini yaratıyor," diyen Blinken, "Muhtemelen, Rusların yapmaya çalıştıkları şey, Ukraynalıların gözünü korkutmak. Saldırmaya hazırlanıyor olma ihtimalleri de var," diye ekledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Mart 2014 Pazartesi, 21:59 Misafir saldırsa kim dur diyecek gürcülere saldırdı ne oldu azerbaycana saldırdı karabağ da ne oldu
24 Mart 2014 Pazartesi, 03:25 Misafir daha ne zaman ve nasıl savaşacaksınız geçmişte kendinizden başka ülkeniz için hiç savaştınızmı kırım artık rusyanın bir parçası siz hayal kurmaya devam edin