Advertisement

Finansal risklerin arttığı Çin'deki 1.8 trilyon dolarlık tröst sektöründeki temerrüt vakaları bir yandan eylemleri tetiklerken diğer yandan hukuk uzmanları daha açık yatırım ürünlerinin satış kuralları için çağrılarda bulunuyor.

Bloomberg'in haberine göre China Construction Bank Corp.'un müşterisi Li Tashan, bankadaki bir satıcının, kendisini risksiz olduğunu söyleyerek yüzde 10 getirisi olan bir tröst ürününe 3 milyon yuan (482,000 dolar) yatırmaya ikna etti. İki müşterisine zarar ettiren Industrial&Commercial Bank of China Ltd. da Ocak'ta bu müşterilerine, belgelerde zarar ihtimalinin beyan edilmiş olmasına rağmen, yatırım ürünlerinin tamamen risksiz ve güvenli olduğunu söyledi.

Verimsiz sermaye dağılımının dünyanın en büyük 2. ekonomisini tehdit etmesi ve sosyal huzursuzlukları tetiklemesiyle Çin, finans şirketlerinin daha düşük şeffaflıkla işlediği  gölge bankacılığında sert önlemler alıyor.

Şanghay üniversitesi Uluslararası İşletme ve Ekonomi'nin hukuk dekan yardımcısı Ni Shoubin, Çin'in daha iyi tröst yasalarına ihtiyacının olduğunu savunurken, Hong Kong'taki avukatlar, oradaki daha sıkı düzenlemelerin model olabileceğini söylüyor.

Tröst sektöründe satışlarda, tedbir ve risk yönetimine dayalı spesifik kuralların olduğu bir yasanın olması gerektiğini belirten Ni, "Bacı bankacılar müşterilerine bir ürünün hem banka hem de tröst şirketince satılığını söyledi, bu da yatırımcılarda mevduata yatırım yaptıkları algısını yaratıyor. Tröst şirketleri yatırımları izleme ve riskleri kontrol etme sorumluluklarını yerine getirmiyor" dedi.