Advertisement

Milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu, Milli Takıma veda ettiğini açıkladı. Türkoğlu, veda mektubunda şu sözlere yer verdi:
 
"1998 yılından bu yana aralıklı olarak görev aldığım Türkiye A Milli Basketbol Takımı’ndan tüm sevenlerimin de göstereceği anlayışla  yerimi genç arkadaşlarıma bırakmak amacıyla ayrılma kararı aldığımı belirtmek isterim.
 
Hüznü de, sevinci de hep birlikte yaşadığımız tüm Türk halkına, Türkiye Milli Basketbol Takımı yöneticilerine ve bugüne kadar hep birlikte yüreğimizi koyduğumuz, milli duygularımızın yoğunluğuyla gönülden centilmence mücadele verdiğimiz tüm milli takım arkadaşlarıma ve bizleri destekleyen tüm basın mensuplarına teşekkür ederim.

Türkiye Basketbol Milli Takımı’nda oynayarak pek cok  kez milli olmak, Türk bayrağını göğsümde ve gönlümde taşımanın onuru ve gururu her daim içimde yaşayacaktır…"
 

-Hidayet Türkoğlu kimdir?

Türkiye'de Hido ve ABD'de Hedo lakabıyla çağırılan Hidayet Türkoğlu, 1999-00 sezonun sonunda Efes Pilsen'den Sacramento Kings'e transfer oldu. San Antonio Spurs’de bir yıl forma giydikten sonra, 2004 yılından 2009 yılına kadar Orlando Magic’de oynadı.

2008'de 19,5 sayı, 5,7 ribaund ve 5 asist ortalamasıyla en çok gelişme kaydeden oyuncu (MIP) ödülüne layık görüldü.[3] 2009 yılında, takımıyla NBA finaline kadar ulaştı, ancak takımı Los Angeles Lakers'e 4-1 ile kaybettiler.

2009 yılı yazında Toronto Raptors takımıyla 5 yıllığına toplam 53 milyon dolarlık bir kontrat imzaladı, ancak 2010-11 NBA sezonunun başında Phoenix Suns takımına transfer olduktan kısa bir süre sonra Orlando Magic’e takas oldu.

1998 yılından bu zamana kadar Türkiye Millî Basketbol Takımı'nın formasını 269 kez giyen[4] Hidayet, 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda ve 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanan kadrolarda yer aldı.