Advertisement

Finansal suçlarla mücadele konusunda Kenya ve Tanzanya'yı "gri liste"den çıkaran ABD Hazine Bakanlığı, aynı listede yer alan Türkiye'nin durumunda değişikliğe gitmedi.

ABD Hazinesi’ne bağlı finansal suçlar uygulama ağı yayımladığı bildiride, kara para aklama ve terörizmin finansmanı gibi mali suçlarda mercek altında bulunan ülkelerle ilgili gelişmeleri paylaştı.

36 ülkenin üye olduğu ve uluslararası örgüt olarak faaliyet gösteren, “Mali suçlar görev gücü”ne rapor niteliği taşıyan bildiride, kara para aklamada ciddi eksikliği bulunan ülkelerle ilgili listeler güncellendi.

Açıklamaya göre "kara liste" olarak adlandırılan ve karşı tedbir ve yaptırım gerektiren ülkeler listesinde bulunan Kuzey Kore ve İran yerlerini korudu.

Kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadelede ciddi eksikleri bulunduğu gerekçesiyle finansal kurumların iş yaparken özellikle dikkatli olmasının istendiği "gri liste" ülkeleri arasında Türkiye'ye ilave olarak Cezayir, Ekvador, Etiyopya, Endonezya, Myanmar, Pakistan, Suriye ve Yemen de bulunuyor.

Açıklamanın Türkiye bölümünde terörizmin finansmanında bazı gelişmeler kaydedildiği belirtilirken, terörizme hizmet eden varlıkların belirlenip dondurulmasında hala önemli eksiklerin bulunduğu ifade edildi.