Advertisement

ABD, Rusya'yı Ukrayna topraklarına saldırmasının sonuçları konusunda uyarmaya devam ederken, Uluslararası Para Fonu bugün kendisinden geçtiğimiz haftalarda kurtarma talebinde bulunmuş Ukrayna'ya ilişkin değerlendirmesini paylaşacak.

IMF'li bir heyet, dün Ukrayna Maliye Bakanı Oleksandr Shlapak'ın 15 ila 20 milyar olarak ifade ettiği yardım kredisine ilişkin Kiev'de yaptığı görüşmeleri bugün tamamlıyor. Shlapak, heyetin bugün bulgularını açıklayacağını söyledi.

Kiev hükümeti temerrütü önlemeye çalışırken, ABD Başkanı Barack Obama bugün Rusya-Ukrayna geriliminin Avrupa'nın güvenliği için ne anlama geldiği üzerine bir konuşma yapacak. Obama dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i, Kırım'ı topraklarına katmasının ardından Rusya'nın doğu Ukrayna'da daha ileri gitmesi hâlinde daha fazla yaptırımla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Lahey'de bir basın konferansında konuşan Obama, "Artık iş Rusya'nın sorumluluğuna be uluslararası kurallara uyma isteğini göstermesine bağlı. Eğer yapmazsa, ek yaptırımlar olacak" dedi.

Rusya Kırım'daki kontrolünü konsolide etti ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana ABD ve müttefikleri ile arasındaki en ciddi gerilimde Obama'nın "gözdağı verme çabası" olarak nitelediği şekilde Ukrayna sınırına askeri birliklerini yerleştirdi. Rusya'nın meydan okuması, ABD ve Avrupa Birliği'nin, Rus yetkililere karşı yaptırım uygulamasına ve Putin'in tansiyonu düşürmemesi hâlinde yaptırımları genişletmekle tehdit etmesine neden oldu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Mart 2014 Çarşamba, 07:53 Misafir görülen o ki, artık sözlü uyarılar ile rusya'yı durdurmak mümkün değil.