Advertisement

Çin Merkez Bankası, manipülasyonu önlemek için gösterge para piyasası oranlarının açılış fiyatını düzenleme şeklini değiştirmeyi planlıyor.

Piyasa oyuncularına gönderilen teklif belgesine göre, Çin'in Ulusal Bankalararası Fonlama Merkezi'nin 50 kuruma gecelik ve 7 günlük repo oranları kotalarını Şanghay saatiyle 9:00'da yollamasını ve bunları 9:30'da piyasa açılışındaki seviyeyi belirlemek için kullanacak.  Konuya dair bilgisi olan iki kişi, merkez bankasının bir birimi olan merkezin önerilen değişikliğin zamanlamasına dair bir şey söylemediğini aktardı. Açılış fiyatı şimdilik hâlâ her gün ilk işlem olarak belirleniyor.

Mevcut sistemdeki sorunun, açılış fiyatının 2 banka ile belirlenebileceği olduğunu söyleyen Shenzen'deki  Fortune Securities Co.'nun sabit getirili varlık analistlerinden Chen Peng, "Sonrasındaki teklif ve sorguların açılış fiyatını referans almasından ötürü, manipülasyon içerebilir" dedi.

Çin, piyasa tarafından belirlenen faizlere risk fiyatlaması konusunda daha fazla rol vermek için borçlanma maliyetlerindeki kontrollerini gevşetiyor. Xinhua Haber Ajansı'nın 26 Kasım tarihli haberine göre, Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Yi Gang, 7 günlük repo ya da Şanghay Bankalararası Teklif Oranı'nın yeni gösterge faizler olabileceğini söyledi. Goldman Sachs Group Inc. 7 günlük reporu ana barometre olarak belirlemiş ve merke bankasının resmi kredi ve mevduat faizlerine ilişkin öngörüler yapmayı bırakmıştı.