Advertisement

(12:10'da güncellendi)

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de dün açıklanan verinin Tüketici Güveninin 6 yılın zirvesinde gelmesinin iyimserliği artırması üzerine Avrupa, Asya ve gelişen piyasa hisseleri yükseldi. Altın, Ukrayna gerilimin etkisi ve teknik destek üzerine 2. gününde de yükselirken, buğday, kuru havanın etkisiyle ABD'deki mahsüllerin bozulmasıyla yükselişe devam etti. Hint rupisi, seçimlere ilişkin iyimserliğin desteğiyle 8 ayın zirvesine tırmandı. ABD'nin 5 yıllık Hazine tahvilleri 2010'dan bu yana en ucuz düzeyine yakın seyretti.Avrupa hisseleri, yatırımcılar ABD dayanıklı tüketim malları siparişleri verilerini beklerken, Stoxx Europe 600 Endeksi'nin 3 haftanın en sert yükselişini kaydetmesiyle yükselişin ikinci gününe girdi.

Stoxx 600 Endeksi Londra saatiyle 08:23'te yüzde 0.3 yükselişle 329.66 dolara çıktı. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 kazançla Tokyo saatiyle 15:16 itibarıyla 135.57 puana çıkarken, Standard&Poor's 500 Endeks vadelileri, endeksin dünkü yükselişinin ardından bugün yüzde 0.1 yukarıda seyrediyor. Ukrayna geriliminin yatırımcıların güvenli varlık talebini artırması ve teknik göstergelerin daha fazla kazanç sinyali vermesiyle altın 2. gününde de değerlendi. Buğday, kuru havanın, dünyanın en büyük buğday ihracatçısı ABD'deki mahsüllere zarar verebileceği endişesiyle 3 gün içinde 2. kez yükseldi.

Brezilya'daki kuraklık endişeleri kahve fiyatlarını dalgalandırdı. Gelişen piyasa hisseleri, Çin'de kurumsal kârların beklentilerin üzerinde gelmesi ve ABD'de teketici güveninin 2008'de bu yanaki zirvesini kaydetmesiyle 4. gününde de değerlenerek, Ekim'den bu yana en uzun süreli kazanç dönemine işaret etti. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.7 artış kaydett. Hint rupisi, dünyanın en büyük demokrasisi olan ülkenin, ekonomik büyümeyi canlandırma yeteneği olan bir hükümet seçeceği spekülasyonundan beslendi ve 8 yılın zirvesine sıçradı.

Tüketici güveninin yukarıda seyretmesiyle ABD'nin büyümesinin yolunda ilerlediğine işaret ettiğini ve piyasanın da olumsuz gelen verilerin sert hava koşullarından kaynaklandığına giderek daha ikna olduğunu söyleyen Tribeca Investment Partners Ltd.'ın Sidney'deki fon yöneticilerinden Dean Fenton, "Çin'de de son dönemde istikrar görüldü, en kötü geride kalmış olabilir" dedi.

Japon Topix Endeksi yüzde 0.7, Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1.2 yükselirken, Hang Seng Endeksi yüzde 1 artış kaydetti. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.6 yükselirken, Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 düştü.

Artan kazançlar Hong Kong'taki Çin hisselerini yukarı taşırken, euro, yavaşlama endişeleri üzerine 16 önemli para biriminin çoğu karşısında değer kaybına devam etti.

(12:10'da güncellendi)