Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de dün açıklanan verinin Tüketici Güveninin 6 yılın zirvesinde gelmesinin iyimserliği artırması üzerine Asya Borsaları artış kaydetti.

Kazancının yüzde 20'sini Amerika'da elde eden tüketici elektronikleri üreticisi Samsung Electronics Co. yüzde 3 değerlendi. En büyük süt ve süt ürünleri üreticisi China Mengniu Dairy Co., geçtiğimiz yıl yüzde 25 kâr açıklamasının ardından yüzde 8.6 sıçradı. Japon içecek üreticisi Kirin Holdings Co., şirketin yıllık temettüsünü en az 40 yene çıkaracağını ve hisse geri alımını düşüneceğini söyleyen rapor üzerine yüzde 2.6 değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 kazançla Tokyo saatiyle 15:16 itibarıyla 135.57 puana çıktı. Endeksteki 10 sektörün 9'u yükseldi.

Tüketici güveninin yukarıda seyretmesiyle ABD'nin büyümesinin yolunda ilerlediğine işaret ettiğini ve piyasanın da olumsuz gelen verilerin sert hava koşullarından kaynaklandığına giderek daha ikna olduğunu söyleyen Tribeca Investment Partners Ltd.'ın Sidney'deki fon yöneticilerinden Dean Fenton, "Çin'de de son dönemde istikrar görüldü, en kötü geride kalmış olabilir" dedi.

Hong Kong'un Hang Seng Endeksi yüzde 1 yükselirken, Hong Kong'ta işlem gören Çin şirketlerinin göstergesi olan Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.6 artış kaydetti. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 düştü. Tayvan'ın Taiex Endeksi yüzde 0.6, Singapur'un Straits Times Endeksi yüzde 0.4 yükseldi.

Japon Topix Endeksi yüzde 0.7, Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1.2, Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.8 kazanç sağlarken, Yeni Zelanda'nın NZX 50 Endkesi yüzde 0.1 düştü.