Advertisement

Spor Toto Süper Lig'de zirve mücadelesi veren Beşiktaş'ta ikinci yarıda gollerin büyük bölümünü Türk oyuncular attı.

Ligin ilk yarısında yabancı oyuncuların ayağından daha fazla gol bulan siyah-beyazlı takım, ikinci yarıda ise kadrosundaki Türk futbolcularla sonuca daha fazla gitti.

Süper Lig'de ilk yarıda 29 gol atan "Kara Kartallar", bunların büyük bölümünü yabancı oyuncularla bulurken, ikinci yarıdaki 16 golün çoğunu da Türk oyuncular kaydetti.- İlk yarıda 17 gol yabancılardan geldi


Beşiktaş'ta ilk yarıdaki 29 golün 17'si yabancı oyuncular tarafından atıldı.

Ligin ilk yarısında 16 maça çıkan siyah-beyazlı takım, toplam 29 gol attı. Yabancı oyuncular, ilk yarıda 17 gol kaydederek, gollerin yüzde 58,6'sına imza attı.

İlk yarıda yerli oyuncular ise 11 kez gol sevinci yaşadı ve yüzde 37,9'luk oran yakaladı. Beşiktaş'ın ilk yarıdaki gollerinden birini ise Kayserisporlu kaleci Gökhan Değirmenci kendi kalesine attı.

Süper Lig'in ilk yarısında en golcü oyuncu 9 golle Hugo Almeida oldu. Portekizli oyuncunun ardından Olcay Şahan 6 golle ikinci sırada yer aldı.

Sezonun ilk yarısında yabancı oyunculardan Almeida'nın yanı sıra Manuel Fernandes (1), Julien Escude (2), Tomas Sivok (2), Michael Eneramo (1) ve Filip Holosko (2) gol sevinci yaşadı.

Türk oyunculardan ise Olcay Şahan (6), Gökhan Töre (2), Ömer Şişmanoğlu (1) ve Oğuzhan Özyakup (2) gol attı.

Bu arada Beşiktaş'ın Kasımpaşa ile ilk yarıda oynadığı karşılaşma, kural hatası nedeniyle sezonun ikinci yarısında tekrar oynandı.


- Yerliler ikinci yarıda sorumluluk aldı

Siyah-beyazlı ekipte ikinci yarıda roller değişti.

İlk yarıda takımın gol yükünü taşıyan yabancılar geride kalırken, yerli oyuncular daha fazla sorumluluk aldı.

Beşiktaş, sezonun ikinci yarısında şu ana dek 16 gol kayderken bunların 10 tanesini kadrosundaki Türk oyuncularla buldu. Yerli oyuncular, gollerin yüzde 62,5'unu kaydetti.

Yabancı oyuncular ise 6 gol atarak ve yüzde 37,5'luk oranda kaldı.


- Almeida susunca oran düştü

"Kara Kartallar"da yabancıların performansındaki düşüşün en büyük nedeni Hugo Almeida'nın suskun haftalar geçirmesi oldu.

Ligin ilk yarısında 9 gole imza atan Portekizli oyuncu, ikinci yarıda zaman zaman sakatlık sıkıntısı yaşadı ve sadece 3 gol atabildi.

Olcay'ın suskun kaldığı ikinci yarıda ise Mutafa Pektemek (3) ve Veli Kavlak (2) ön plana çıktı. İki oyuncu ikinci yarıda takımlarına toplam 5 gol kazandırdı.

Beşiktaş, ikinci yarıda yabancı oyunculardan Pedro Franco, Fernandes ve Atiba Hutchinson ile 1'er kez gol sevinci yaşadı. Yerli oyunculardan ise Mustafa Pektemek ve Veli Kavlak'ın yanı sıra Gökhan Töre (1), Oğuzhan Özyakup(1), Olcay Şahan (1), Ömer Şişmanoğlu (1) ve Ersan Adem Gülüm (1) skora katkıda bulundu.