Advertisement

ABD'de dayanıklı tüketim malı siparişleri, otomobil sektöründe son bir yılın en yüksek talebinin yaşanmasıyla, Şubat ayında beklentinin üzerinde arttı.

Siparişler Şubat ayında yüzde 2,2 yükselirken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 1'lik artış olacağı yönündeydi.

Ankete katılan ekonomistlerin tahminleri yüzde 1.5 düşüş ve yüzde 3 artış arasında değişiklik gösterdi. Ocak ayı verisi daha önce yüzde 1 gerileme olarak açıklanırken, yüzde 1.3 düşüş olduğu şeklinde aşağı yönlü revize edildi.

İşletme ekipmanları siparişleri Şubat'ta son üç ayda ikinci kez gerilerken, işletme yatırımlarının kazandığı ivmenin, kötü hava koşulları sonrasında azalan talep nedeniyle yavaşlayabileceğine işaret etti. Askeriye dışı ve hava taşıtları hariç siparişler yüzde 1.3 gerilerken, bir önceki ayda yüzde 0.8 yükselmişti. Ulaşım hariç dayanıklı tüketim malı siparişleri ise Ocak ayındaki yüzde 0.9 artışın ardından, Şubat ayında yüzde 0.2 geriledi.

New York'ta bulunan HSBC Securities USA Inc. ekonomistlerinden Ryan Wang, "Talep ivmesi bir şekilde yavaşladı. Kötü hava koşulları muhtemelen bu aşağı yönlü hareketi daha da kötüleştirdi" dedi.