Advertisement

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerini yerel seçim öncesinde çeşitli olaylar öne sürülerek siyasi konuların içine çekme gayreti olduğunun gözlemlendiği belirtilerek, "Türk Silahlı Kuvvetleri, siyasi tartışmaların ve konuların dışında kalmayı, devletimizin bekası, yüce milletimizin huzur ve güvenliği için gerekli olduğunu düşünmektedir" ifadelerine yer verildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden son günlerde bazı basın yayın organlarında çıkan haberlere ilişin açıklama yapıldı.

"Son günlerde çeşitli olaylar öne sürülerek, yerel seçim öncesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini siyasi konuların içine çekme gayreti olduğu üzülerek müşahede edilmektedir" ifadelerinin bulunduğu açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ordusu olduğu, desteğini, moralini, kaynağını yüce Türk milletinden ve şanlı tarihinden aldığı vurgulandı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türk Silahlı Kuvvetleri, siyasi tartışmaların ve konuların dışında kalmayı, devletimizin bekası, yüce milletimizin huzur ve güvenliği için gerekli olduğunu düşünmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, anayasamızda işaret edilen 'demokratik, laik, sosyal hukuk devleti' ilkesine sadık, hukukun üstünlüğüne inanan, insan haklarına saygılı ve antidemokratik usul ve uygulamaları reddeden duruşunu muhafaza etmekte kararlıdır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin değerli mensupları, görevlerinin bilincinde, sağduyulu, soğukkanlı ve her türlü tahrik ve günlük siyasi mülahazadan uzak olarak ülkemize ve yüce milletimize hizmete devam etmektedir. Güç ve kudretinden hiçbir şey kaybetmemiştir."

- Süleyman Şah Saygı Karakolu

Türkiye ve Suriye Hava Kuvvetleri yetkililerinin uyarılarına rağmen, Türk hava sahasını ihlal eden bir Suriye uçağının düşürülmesiyle ilgili bazı basın yayın organlarında "spekülatif haberlerin" yer aldığı belirtilen açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri konu ile ilgili olarak kendisine verilen yetkiyi kullanarak görevini başarıyla ifa etmiştir. Faaliyet, ulusal ve uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak icra edilmiştir" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin Süleyman Şah Saygı Karakolu hariç, Suriye topraklarında herhangi bir birliği bulunmamaktadır. Bu konularla ile ilgili gündeme çıkarılan haberler gerçek dışıdır" bilgisi de yer aldı.

AA