Advertisement

Batı Teksas türü ham petrol (WTI), Cushing stoklarının sekizinci ayda gerilemesi ve akaryakıt talebinin üç ayın zirvesine ulaşması ile yükseldi. Brent petrol ise geriledi.

Fiyatlar yüzde 0.9 kadar yükselerek 100 doların üzerinden işlem görmesinin altıncı gününde. Bugün açıklanan resmi verilere göre, Oklahoma'da bulunan WTI teslimat noktası Cushing'te stoklar, 21 Mart'ta sona eren haftada 1.33 milyon varil azaldı. Akaryakıt talebi ise bu yıl ilk defa günlük 9 milyon varili geçti. WTI ayrıca ABD Ticaret Bakanlığı verilerinde Şubat ayında araç satışlarının dayanıklı tüketim malı siparişlerini yükselttiğinin görülmesinden de destek buluyor.

Strategic Energy & Economic Research Başkanı Michael Lynch, "Cushing'te düşüş yaşandığını görmeye devam ediyoruz. EIA verisinde bir başka önemli nokta ise akaryakıt talebinin güçlü olması. İnsanlar artık ekonomiye yönelik daha iyimser ve petrol talebi yükseliyor. Bu da fiyatların artmasını sağlıyor" dedi.

Mayıs vadeli WTI petrolün varil fiyatı Nymex'te 64 sent, yani yüzde 0.7 artarak New York saati ile 13:05'te 99.83 dolar oldu. İşlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 16 aşağısında seyretti. Fiyatlar EIA verisi öncesinde 100.08 dolar düzeyindeydi.

Mayıs vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 28 sent gerileyerek Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 106.71 dolardan işlem gördü. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 6.88 dolar olurken, dün 7.80'den kapanmıştı.