Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed'den yapılan açıklamaya göre Fed, kapsamlı sermaye analizi ve değerlendirmesi programı çerçevesinde 25 bankanın sermaye planını kabul etti, 5 bankanın önerisini ise reddetti.

Açıklamada, bankaların güçlü sermaye yapısına sahip olmasının, finansal istikrarın korunması, hane halklarına ve firmalara kredi sağlama hizmetinin yürütülmesi ve ekonomik sıkıntı zamanlarında bile yükümlülüklerin rahatlıkla yerine getirilmesi açısından önemi vurgulandı.

Fed'in kapsamlı sermaye analizi ve değerlendirmesi programı çerçevesinde son 4 yıldır bankaların sermaye planlama süreçlerini ve sermaye yeterliliğini hem nitelik hem de nicelik açısından analiz ettiği belirtildi.

Açıklamada, bankaların yürüttüğü temettü dağıtma, yeni hisse çıkarma veya hisselerini geri satın alma gibi işlemlerinin de değerlendirme kapsamında olduğu kaydedildi.

Bu yıl yapılan değerlendirme sonucu aralarında Bank of America, American Express, Goldman Sachs ve JPMorgan'ın da bulunduğu 25 bankanın minimim sermaye yeterliliğine sahip olduğu açıklandı.

Aralarında Citibank, HSBC'nin Kuzey Amerika şubesi, RBS Citizens ve Santander'in da bulunduğu 4 bankanın sermaye planı nitelik açısından, Zions Bank'ın planı ise finansal stres altında yüzde 5'lik minimum yeterliliği sağlayamadığı gerekçesiyle reddedildi.

Fed’in açıklamasında, ilk stres testinin yapıldığı 2009 yılından bu yana bankaların yüksek kaliteli birincil sermaye oranlarının yaklaşık iki kat artarak yüzde 5,5 düzeyinden yüzde 11,6 seviyesine çıktığı belirtildi.

Diğer yandan sermaye planlamasına verdiği önemi artıran Citigroup'un planının reddedilmesi, banka için kötü bir sürpriz oldu. Citi, 2015'in ilk çeyreğine kadar 6.4 milyar dolarlık hisse geri alım programı planlamış olduğunu ve adi hisselerdeki temettüleri 1centten 5 cente çıkarma niyetinde olduğunu anlatarak, Fed'in kararının kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti.

Fed bu yıl büyük bankalar üzerindeki çalışmasını genişleterek 30 bankayı inceledi. Barclays ve Deutsche Bank bu yılın stres testlerinde olmamış olsalar da, önümüzdeki yıl onlar da incelemeye tabi tutulacak.