Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama'nın Rusya'nın Kırım'ı ilhakının hoş görülmesinin, 2 dünya savaşından çıkarılan dersleri göz ardı edeceğini söylemesinin ardından Asya Borsaları kayıpları azalttı. Yeni Zelanda doları, beklenenin üzerinde dış ticaret fazlası açıklamasının ardından değerlenirken, platin de yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi erken saatlerde kaydettiği yüzde 0.7'yi bulan kayıpları Tokyo saatiyle 13:25 itibarıyla yüzde 0.1'e indirdi. Japonya'nın Topix Endeksi, hisselerin son temettülerine izinleri olmadan işlem görmesiyle yüzde 2'yi bulan kayıplarını azalttı. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.2 yükseldi. Yeni Zelanda doları 1 haftanın zirvesine tırmandı. Platin 3 günlük düşüşünü sonlandırdı.

Obama Avrupalı liderler ile yaptığı toplantının ardından küresek düzenin "bi sınavdan geçmekte" olduğunu söyledi ve Ukrayna'daki adımlarını değiştirmemesi hâlinde Rusya'yı ekonomik ve siyasi olarak daha çok izole edeceklerini söyledi. Para piyasası oranlarının Ocak'tan bu yana en büyük artışını kaydetmesiyle Çin sanayi kârlarındaki büyümenin yüzde 9.4'e gerilediğini açıkladı. ABD'nin haftalık işsizlik başvuruları ve 4. çeyrek ekonomik büyümesinin son revizyonunu yayınlamasının öncesinde İngiltere'de perakende satış verileri açıklanacak.

ABD'nin atacağı adımlara dair ifadelerinin sertleşmesinden ötürü işlerin tırmanabileceğine dikkat çeken White Funds Management Ltd.'ın yönetici direktörü Angus Gluskie, "Piyasa endişelenebilir" dedi.