Advertisement

IMF'den gelecek yardım paketini garantilemek için harekete geçen Ukrayna'nın geçici hükümeti, gaz fiyatlarını yüzde 50 artıracağını açıkladı.

Ukrayna'nın devlet kontrollerindeki Naftogaz enerji şirketinden bir yetkili fiyat artışının 1 Mayıs'tan itibaren etkili olacağını ve 2018'e kadar yeni zamların da yapılabileceğini söyledi.

Ukraynalılar gazı yüksek düzeyde sübvanse edilmiş oranlardan almaya alışık; ancak IMF yardım anlaşması için sübvansiyon reformunu koşul olarak koydu.

Ukrayna mevcut şartlarda kullandığı doğalgazın yarısından fazlasını Rus Gazprom'dan satın alıyor ve sonra da bunu piyasa fiyatlarının altında tüketicilere satıyor.

Naftogaz'ın bütçe ve planlama direktörü Yury Kolbushkin gazetecilere, bölgesel ısınma şirketlerindeki gaz fiyatlarının 1 Temmuz'dan itibaren yüzde 40 artacağını da söyledi.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Rus gazının fiyatının 1 Nisan'dan itibaren 268 dolardan 480 dolara çıkabileceğini ve fiyat artışlarıyla bu yıl enflasyonun yüzde 14'e çıkabileceğini söyledi.