Advertisement

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, gelen sonuçların sağlıklı olduğunu, siyasi partilerin açıkladıklarıyla televizyonlarda yayınlananların farklı olabileceğini belirterek, YSK tarafından resmi sonuçların henüz açıklanmadığını hatırlattı.

Güven, YSK binasında seçimle ilgili açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Basına yansıyan verilerle ilgili iddiaların sorulması üzerine Güven, şunları söyledi:

"Gelen sonuçlarımız sağlıklı sonuçlar. Dolayısıyla siyasi partilerin açıkladıklarıyla televizyonlarda yayınlananlar farklı olabilir. Biz henüz resmi sonuçları sitemizde yayınlamadık. Ancak şunu belirtmekte yarar görüyorum; seçimin başından beri seçimde yarışan da seçimi yapan da siyasi partiler. Bildiğiniz gibi sandık kurullarımızda 7 kişi görev yapmaktadır. Bu 7 kişinin en az 5'i o ilçede oy alan siyasi parti temsilcileridir. Hangi ilçede yaşıyorsanız o ilçede son milletvekili seçiminde en çok oyu alan 5 siyasi parti temsilcisi sandıkta görev yapmaktadır."

Sandığın sahibinin de teminatının da siyasi partiler olduğunu vurgulayan Güven, 26 siyasi parti temsilcisinin de gözlemci olarak katıldıklarını anlattı.

Başkan Güven, "Sandık sonuçları aynı zamanda tarandığında sandık sonuçlarıyla ilgili herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Sadece belli bölgelerde belli kanallar öncelik tanıdıkları bölgeler nedeniyle rakamlar farklı çıkabiliyor. Biz sağlıklı ve son sonuçları en kısa zamanda açıklayacağız" diye konuştu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, "Gerek siyasi partilerin gerekse 1,5 milyona yakın çalışanın büyük emeği olan seçimi tamamlamış bulunuyoruz. Seçimin ülkemiz, milletimiz, siyasi partilerimiz ve kazananlar için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

YSK binasında seçimle ilgili açıklamalarda bulunan Güven, seçimde bazı olayların yaşandığını, bazı vatandaşların hayatını kaybettiğini belirtti. Ölenlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı dileyen Güven, bundan sonraki seçimlerde böyle olayların olmamasını temenni etti.

Seçim sonuçlarını büyük oranda aldıklarını, bu sonuçların ilçelere de ulaştığını bildiren Güven, televizyonların saat 19.15 itibarıyla sonuçları açıklamalarına izin verdiklerini anımsattı.

Resmi sonuçları en kısa zamanda açıklayacaklarını kaydeden Güven, "Almış olduğumuz sonuçları bu sene ilk kez tarıyoruz. Sistemimizde vatandaşlarımız sonuçları gördüğü gibi aynı zamanda sandık kurullarının ıslak imzayla tuttukları sonuçları da taranmış vaziyette görebilecekler" diye konuştu.

Alınan sonuçları eş zamanlı olarak tüm siyasi partilerle de paylaştıklarını belirten Güven, YSK'da gün boyunca toplantı halinde olduklarını, il ve ilçe seçim kurulları ve emniyet güçleriyle seçimin baştan sona yönetimi adına çalıştıklarını aktardı.

Güven, "Gerek siyasi partilerin gerekse 1,5 milyona yakın çalışanın büyük emeği olan seçimi tamamlamış bulunuyoruz. Seçimin ülkemiz, milletimiz, siyasi partilerimiz ve kazananlar için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Uzun süreli bir çalışma olduğunu dile getiren Güven, çalışmada emeği geçenlere teşekkür etti.

-"İstanbul'dan böyle bir şey intikal etmedi"-

Bazı seçim çevrelerinde zarfların yanlış sandıkları atıldığı, bu bölgelerde seçimin iptal edilip edilmeyeceği yönündeki bir soru üzerine Güven, 194 binden fazla sandıkta oy kullanıldığını, bazı sıkıntılar olabileceğini söyledi. Güven, şöyle konuştu:

"Burada onlarla ilgili gelecekte karar verme merci olabileceğimiz için 'şu şekilde karar veririz, bu şekilde karar veririz' diye takdir ederseniz ki bir şey söylemek durumunda değilim. Sandık kurullarının, il ve ilçe seçim kurullarının değerlendirmeleri olacaktır. Bu nedenle 'ne olur, ne olmaz, nasıl olur' o konularda lütfen soru sormayın, cevap vermem."

İstanbul'da bazı seçim bölgelerinde elektriklerin kesildiği yönünde haberler olduğunun ifade edilmesi üzerine Güven, "Haberim yok seçimlerden önce tüm birimlere her türlü tedbirleri alması hususunda yazı yazdık. Bana intikal eden çok büyük bir olay yok. Bizim almamız gereken tedbir olduğunu söyleyen, bir yerden geldi. Tedbirini aldık, İstanbul'dan bana böyle bir şey intikal etmedi" ifadesini kullandı.

YSK Başkanı Güven, "Bazı adayları şimdiden başkanlığını ilan etti. Bunun için erken midir?" sorusuna, "Bilemiyorum" yanıtını verdi.

AA