Advertisement

Resmi olmayan sonuçlara göre yerel seçimlerde AKP, yüzde 43 ile birinci parti oldu. CHP ise yüzde 26 oyla ikinci sırada geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim sonuçlarına ilişkin ilk değerlendirmeyi, AKP genel merkezi'nin balkonundan partiye gelen AKP'li kalabalığa yaptı.

Erdoğan, Gülen cemaati ve muhalefete sert ifadelerle yüklendi. Dışişleri Bakanlığı'ndaki Suriye görüşmesinin ses kaydının sızdırılmasına işaret ederek, "Kaçanlar kaçtı. Bazıları yarın da kaçabilir.Bazıları hakkında suç duyurusunda bulundum, bunlar kaçabilir. Bundan sonra dedim ya, inlerine gireceğiz. Bunun hesabını ödeyecekler" dedi.

Ankara'da ise yarış şu saatlerde bile kıran kırana devam ediyor. CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, Çankaya ve Yeni Mahalle'nin oylarıyla öne geçtiklerini söyledi. Sandıkların yüzde 95'ten fazlasının açılmasının ardından kameralar karşısına geçen yavaş, zaferini ilan etti ve "Gökçek dönemi bitmiştir" dedi.

Barış ve Demokrasi Partisi, kesin olmayan yerel seçim sonuçlarına göre 3’ü büyükşehir olmak üzere 11 kentte önde giderken, onlarca belediyede zaferini kesinleştirdi.

Dün gece ilk sonuçların gelmeye başlamasıyla bazı şehirlerde farklı partilerin adayları seçimi kendilerinin kazandığını açıkladı. Bunda Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı'nın verdiği verilere arasından fark olması da etkiliydi.

Öte yandan sandık müşahitlerinin itirazları ve yakalanan oy pusulaları seçimlere damga vurdu. 1000'i aşkın sonuca itiraz edildi.


Uluslararası piyasalarda doların seçimlere ilk tepkisi düşüş yönünde oldu. Dolar/TL kuru önce 2.1788 TL'ye gerilerken şu dakikalarda 2.1860 TL'den seyrediyor. Uzmanlara göre şimdiye kadar açıklanan sonuçlar piyasanın beklentisi yönünde gerçekleşti. Borsada kısa vadede yükseliş bekleniyor.