Advertisement

1 Nisan'da devreye girecek satış vergisi artışının öncesinde, Japonya'da Şubat ayında sanayi üretimi beklenmedik şekilde düşerek, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin tersi yönde geldi. Ülkede yarın devreye girecek olan ve 1997'den bu yanaki ilk satış vergisi artışı, dünyanın en büyük 3. ekonomisinde toparlanmayı tehdit ediyor.

Tokyo'daki ticaret bakanlığının verilerine göre sanayi üretimi Şubat'ta aylık bazda yüzde 2.3 düştü. Ankete katılan ekonomistlerin medyan tahmini üretimin yüzde 0.3 artacağı yönündeydi. Ülkedeki bir başka imalat endeksi de Mart'ta 2. ayında da düşüş kaydetti.

Zayıflık bir yandan yoğun kar yağışından kaynaklanan aksamaları yansıtırken, diğer yandan veri imalatçıların yarınki satış vergisi artışının ardından talepte düşüş beklediklerini gösterdi. Stoklar 7. ayında da azalarak, satış vergisi artışının ekonomiyi Nisan-Haziran döneminde daraltmasıyla,  üretimde daha keskin düşüşlerin olacağı ihtimalini azalttı.

Tokyo'daki Citigroup Inc.'in başekonomisti Kiichi Murashima, "Şirketler üretimde önceden kesinti yapmaya başladı ve stoklarını iyi yönetiyor. Bu nedenke 2. çeyrekteki düşüş sınırlı olacak" yorumunda bulundu.

Bloomberg'in bir başka anketine göre yüzde 3 oranındaki satış vergisi artışı, ekonominin 2.çeyrekte yüzde 3.5 daralacak ve 3. çeyrekte yüzde 2.1 ile yeniden artı büyümeye dönecek.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Japonya'nın dünyanın en büyüğü olan borç yükünü azaltmak için satış vergisinin artırılmasına izin verdi.