Advertisement

Yolsuzluk skandalı, soruşturmalar ve "paralel yapı" söylemlerinin gölgesindeki yerel seçimlerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkanı olduğu AKP'nin yüzde 43.2 ile zafer etmesiyle sonuçlanması sonrasında Türk Lirası 2,1661 düzeyinden 10 Ocak'tan bu yana en yüksek düzeyini kaydetti.

17 Aralık'ta başlayan yolsuzluk soruşturmalarının ardından TL bu yıl yüzde 1.2 değer kaybetti. Yüzde 97,7'si açılan sandıklardan çıkan son sonuçlara göre AKP Türkiye genelinde yüzde 43,2 ile 1. sırada yer alarak, 2009 yerel seçimlerindeki yüzde 39 düzeyinin üzerine çıktı.

Seçim sonuçlarını değerlendiren, Barclays Plc'nin aralarında gelişen piyasalar strateji müdürü Koon Chow'un da yer aldığı analistler, "Yüzde 40-45 gibi güçlü bir sonuç, AKP'nin politikalarının devamı olarak yorumlanacak. Bu da TL'de açık pozisyonların kapanmasını tetikleyebilir. Öte yandan biz hiçbir seçim sonucunun ülke içindeki ve siyasi gerilimi sonlandıracağını düşünmüyoruz" dedi

Türk Lirası sabah TSİ 8:30 itibarıyla dolar karşısında yüzde 1.03 güçlenerek 2.1661 düzeyine tırmanarak 10 Ocak'tan bu yana en yüksek düzeyine tırmandı. TL daha erken saatlerde 2.1716 düzeyinden 24 Şubat'tan bu yana 5 haftanın en yükseğini görmüştü.

Bloomberg International'a göre Erdoğan'ın ekonomi, ulaşım ve sağlık hizmetlerindeki ilerlemeleri öne çıkardığı seçim kampanyasında, "Sicilin Türkler için siyasi düşmanların ortaya attığı yolsuzluk iddialarından daha önemli" olduğu vurgulandı.

Başbakan Erdoğan seçim sonuçlarına ilişkin ilk değerlendirmeyi, AKP Genel Merkezi balkonundan partiye gelen AKP'li kalabalığa yaptı. Erdoğan, balkon konuşmasında Gülen Cemaati ve muhalafete sert ifadelerle yüklendi.

Türkiye'nin 17 Aralık'ta başlayan yolsuzluk soruşturmaları Döviz piyasasında çalkantılara neden oldu ve TL 27 Ocak'ta dolar karşısında 2.39 düzeyini görmüştü.

BU HABERE YORUM YAZ
 
31 Mart 2014 Pazartesi, 15:22 Misafir beter olsun hedef 2023 seçim sonu kaos bekleyip usd alanlara geçmiş olsun