Advertisement

Asya Borsaları tırmanarak, bölgenin gösterge endeksinin 2009'dan bu yanaki en kötü yıl başlangıcında kaydetiği kayıplarını azaltmasına yardımcı olurken, Tokyo Borsası ve ABD endeks vadelileri ralli yaptı. Türk lirası ve platin değerlendi; yuan ise 1 haftanın en düşüğüne geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 14:34 itibarıyla yüzde 0.7 yükseldi ve bu yılki kayıplarını yüzde 2.7'ye indirdi. Japon Topix Endeksi yüzde 1 tırmandı. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.3 artış kaydetti. Türk lirası, AKP'nin resmi olmayan sonuçlara göre 1. sırada çıktığı yerel seçimlerin ardından dolar karşısında yüzde 1.2 güçlendi. Çin yuanı yarın açıklanacak imalat verisinin öncesinde yüzde 0.2 değer kaybetti ve 20 yılın en büyük çeyrek dönem düşüşünü kaydetmeye hazırlanıyor. Platin yüzde 0.7 yükseldi.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda fabrika üretim verisinin beklenmedik şekilde düşüş kaydettiği bugün, yarın devreye girecek satış vergisi artışının öncesinde yasakoyuculalra konuşacak. Fed Başkanı Janet Yellen bu cuma açıklanacak ve faizlerin ne zaman artırılacağına dair bir fikir vermesi beklenen tarımdışı istihdam verisi öncesinde Chicago'da konuşacak. Rusya Dışişleri Bakanı Serge Lavrov, Rusya ve ABD'nin Ukrayna'daki gerilime diplomatik bir çözüm bulunması ihtiyacında anlaştı.

İşlerin daha kötüye gitmediğini, bunun da piyasayı rahatlattığını söyleyen Sumitomo Mitsui Asset Management Co.'nun kıdemli stratejistlerinden Masaru Hamasaki, "Hisseler Ukrayna'daki durumdan ötürü çok fazla değer kaybetmesinin ardından son dönemde biraz sıçradı" dedi.

MSCI Asya Pasifik Endeks 2009'dan bu yana en kötü yıl başlangıcını kaydetmeye hazırlanıyor. Japonya ve Hong Kong endeksleri bu çeyrekte gelişmiş ülkeler arasında en fazla düşen endeksler oldu. Asya endeksinde bugün değer kaybeden her hisseye karşılık 2 hisse değerlendi.