Advertisement

Financial Times

*Erdoğan seçimde zafer ilan etti

-Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan pazar gecesi sandıkta zafer ilan ederek, yolsuzluk soruşturması ve ses kayıtlarını sızdırmakla suçladığı düşmanlarına karşı sıkı önlemler alacağının ve cumhurbaşkanlığı için yarışabileceğinin sinyalini verdi

Financial Times'a konuşan ABD'nin eski Türkiye elçisi Ross Wilson sandık sonuçlarını, "seçimler bir dönüm noktası olabilir fakat bu sonucun belirsizlikleri sonlandıracağını düşünmüyorum ileride çünkü daha riskli ve önemli seçimler var" ifadeleriyle değerlendirdi.

BBC

*Türkiye Başbakanı Erdoğan seçim zaferi ilan etti

-Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan yerel seçimlerde kendi partisinin z aferini ilan etti ve "düşmanlarına bedel ödeteceğini" söyledi

BBC'nin İstanbul muhabiri James Reynolds, Erdoğan'ın başarısının dindar ve işçi sınıfı gruplarından oluşan sağlam tabanından kaynaklandığını söyledi.

New York Times

*Oy pusulasında olmasa da, Türkiye başbakanı yerel seçimlerde hâlâ partisinin desteğini alıyor

- Geçtiğimiz yazki hükümet karşıtı eylemler ve iktidarını zorlayan yolsuzluk soruşturmasına rağmen Erdoğan, seçmenlerin kendisini yine göreve getireceğine inanıyor.

New York Times, haberde görüşünü aldığı 62 yaşındaki bir AKP seçmeninin, "Bu benim ilk oy kullanışım. AKP'ye oy vereceğim çünkü CHP güçlenirse olacaklardan çok korkuyorum. Onların döneminde, sokaklarda çöp toplayıp, başörtülü oldukları için eşlerimizi evde saklayarak, köylüler gibi yaşıyorduk. AKP'nin kusursuz olduğunu düşünmüyorum ama onların iktidarında benim torunlarım için bir gelecek var" sözlerine yer verdi.

Guardian

*Türkiye yerel seçimleri: AKP zafere hazırlanıyor

-Resmi olmayan sonuçlar Adalet ve Kalkınma Partisi yüzde 44-46, ana muhalefet partisinin de yüzde 23-28 arasında oy aldığını gösteriyor.

Türkiye'nin "savaş hazırlığındaki" başkakanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine desteğin barometresi olarak görüldüğü yerel seçimlerde partisi AKP'nin ciddi bir zafer kazandığı pazar akşamı bir dizi ahlaksızlık iddialarına karşı mücadele etmek üzere boy gösterdi.

Erdoğan'ın balkon konuşmasının satır başlarının yanısıra AKP ve CHP seçmeni olan farklı görüşlerini haberine alan Guardian, 25 yaşındaki bir CHP seçmeninin şu görüşlerine yer verdi: "AKP'ye oy veriyordum ve iyi iş çıkarıyorlardı. Ama Gezi eylemlerinden bu yana onlara güvenim azaldı. Twitter'ı kapadıklarında da bu yıl CHP'ye oy vermeye karar verdim."

Deutsche Welle

*Türkiye başbakanı Erdoğan, yerel seçimlerde AKP'nin zaferini ilan etti

-Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan kendi partisinin zaferini ilan ederken, muhalefet partisi üyelerini "vatan haini" olarak niteledi. Muhafazakar başbakan, seçim sonucunun parti politikalarını temize çıkardığını söyledi.

Alman Deutsche Welle, yerel seçimlerin, yolsuzluk skandalıyla lekelenmesinin ardından Erdoğan hükümeti için referandum hâline geldiğini yazdı. Kanal ayrıca Türkiye'de sosyal medyada sızdırılan tapelerin içeriğini de hatırlattı.

El Pais

*Erdoğan seçimlerde "otoriter" tutumunu meşrulaştırdı

-Recep Tayyip Erdoğan seçimlerle, yolsuzluk suçlamalarını ve halkın eylemlerini önlemek için sosyal medyayı engelleyerek belli ettiği otoriter tutumunu meşrulaştırmaya çalışıyor.

Le Monde

*Türkiye: Erdoğan ve AKP yerel seçimlerde gücünü teyit etti

Erdoğan'ın balkon konuşmasına yer veren gazete, seçimlerin Erdoğan için önemli bir sınav olduğunu yazdı. Le Monde ayrıca ilerideki cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler için hatırlatmada bulunarak, pazar günkü seçimin, istikrarsızlığa neden olan siyasi krizi sonlandırmayacağına değindi.